И втората обществена поръчка, която Централната избирателна комисия (ЦИК) обяви за машинното гласуване за местните избори, отиде при частната фирма „Сиела Норма“. На 3 октомври изборната администрация определи компанията за изпълнител на поръчката, с която да се обнови софтуерът на устройствата, които иначе не биха могли да се ползват за вота. За това „Сиела“ ще получи 2 005 050 лв. без ДДС (с данъка става 2 406 060 лв.). А днес ЦИК избра същата фирма за подсигуряването на останалите дейности по машиния вот, за което ще плати 8 310 000 лв. без ДДС (с данъка – 9 972 000 лв.).
Поръчката включва две обособени позиции: първата обхваща профилактика и диагностика на машините, инсталиране на софтуера, техническо обслужване и т. н.; втората - транспорт и логистично осигуряване на устройствата. Тя засяга и двата тура на вота. Това беше нормална състезателна процедура – за разлика от останалите процедури на изборите досега, при които ЦИК просто възлагаше на подбран от него изпълнител поръчката с аргумента, че няма време да се провеждат конкурси с различни фирми – и този изпълнител беше неизменно „Сиела“. Това обаче не промени нищо и сега, тъй като „Сиела“ беше единственият участник, от когото бяха поискани оферти. Съответно, ЦИК избра фирмата за изпълнител и по двете позиции. Очаква се в рамките на няколко дни двете страни да подпишат договор.
По принцип държавните институции отдавна трябваше да разполагат със собствени възможности да извършва всички дейности около машинното гласуване. Това обаче не се случи – нито беше изработен нов софтуер по поръчка на българската държава, нито изборната администрация разви капацитета да обслужва устройствата, с които разполага. Просто никой не прави усилия в тази посока, както се разбра наскоро при парламентарно изслушване на председателя на ЦИК. Затова неизменно на всеки избор изниква нуждата от външен изпълнител и това винаги е „Сиела“. Наскоро парламентът създаде анкетна комисия, която да се занимае с проблемите около машинния вот. Тепърва ще се види дали това ще доведе до нещо.