Машините за гласуване трябва да получат законов статут на "вещи със специално предназначение, свързани с националната сигурност, и да бъдат разглеждани като критична информационна система". Това е една от препоръките на Централната избирателна комисия (ЦИК) към Народното събрание в доклада й за проведените избори през 2024 г.
Според изборните комисари така ще се гарантира сигурността на машинния вот. Те обаче предпазливо не казват нищо по въпроса откъде произтичат рисковете и дали не са свързани с политически мотивираните скандали около машинния вот (драстичен пример бяха местните избори в края на 2023 г., когато ЦИК отмени машинния вот на първия тур след необосновани политически твърдения за машинации - бел.а.). Не обясняват изобщо какво конкретно влече със себе си въпросният статут на "критична информационна система", което е важно предвид на оскъдната регламентация на "критичната инфраструктура" в българското законодателство. Не казват и как подобно нововъведение би се отразило на организацията и провеждането на машинното гласуване. Само посочват, че са поставили въпроса пред ДАНС с писмо от 11 февруари т.г.
Във връзка с това предложение, ЦИК напомня в доклада си, че софтуерът на машините е изработен от международната компания "Смартматик" (от която закупихме и машините – бел.а.) така, че да бъде универсален и не е приспособен за спецификите на българската система. Затова според комисарите българската държава трябва да поръча изработването на нов софтуер, който "да бъде публично достъпен (open source) и да позволява да се произвеждат избори от всякакъв вид, както и произволна комбинация от тях".
Тази работа, смята ЦИК, трябва да се възложи на държавен орган с експертен и административен ресурс. Комисарите нито уточняват кого имат предвид, нито предлагат те да се заемат със задачата.
Увредени бюлетини
Малкото случаи, при които е спряно машинното гласуване в изборния ден, се дължат предимно на повреди в принтерите на устройствата, отбелязва ЦИК. Тези случаи станаха повод за дълги спорове между ЦИК и частната компания "Сиела Норма" (която редовно печели обществените поръчки за подготовката на машините за вота и техническата им поддръжка – бел.а.). Комисията твърди, че проблемът е в софтуера, а според фирмата е в поръчаната от ЦИК хартия за машинните принтери.
От ЦИК посочват в доклада си, че експерти от министерството на електронното управление изследват причините за проблема. Кога ще приключи проверката, не се знае. Иначе казано, засега казусът остава мистерия.
Комисарите са отчели 3008 случаи, при които бюлетините от машините не отговарят на законовите изисквания. Машинното гласуване преждевременно е спряно в 148 секции (1.54% от общия брой секции) на изборите 2 в 1 на 9 юни 2024 г. и в 125 секции (1.31%) на 27 октомври 2024 г.
Удостоверяване на машините
ЦИК посочва също редица затруднения в процедурите по подготовката на машинния вот, включително удостоверяването на годността на устройствата за избори. И предлага да се запише в закона "един ред за достъп до изходен код, документация и до софтуерни инструменти, приложими в изборния процес относно машинното гласуване".
Комисарите припомнят, че в Изборния кодекс липсват легални определения за куп специфични термини, свързани с машинния вот – като например какво означава "изходен код", "криптографски ключове" и др. И предлагат да се запишат нужните дефиниции в закона.
Секционни комисии
За пореден път ЦИК напомня за препоръка, която дава от години – да се преразгледат сроковете, свързани с назначаването на членовете на секционни избирателни комисии.
Сегашното положение причинява много главоболия - партиите много често подменят членове на комисии в навечерието на изборите и дори в изборния ден, като така неподготвени хора влизат в изборния процес.
Комисарите казват, че политическите консултации за съставите на комисиите трябва да се насрочват по-близо до датата на изборите; на консултациите да не се предоставят поименни предложения за членове, а партиите само да се споразумяват как да си поделят ръководните и членските места; имената на членовете да се предлагат от партиите в 10-дневен срок след консултациите, така че "да се гарантира възможността им да подготвят реални предложения"; назначаването на членовете да се извършва максимално близо до датата на изборите, за да се намали броят на замените и да се гарантира в максимална степен, че членовете ще са хора, получили нужното обучение.