Софийският градски съд (СГС) е отхвърлил на 16 януари многомилионния иск на частната компания "Сиела Норма" срещу Централната избирателна комисия (ЦИК). Делото се води заради твърденията на фирмата, че изборната администрация не изпълнява задълженията си по договора със "Сиела" за закупуването на машини за гласуване. Съдебното решение (пълният текст - в края на публикацията), което се простира на цели 91 страници, може да се обжалва пред апелативния съд в двуседмичен срок от връчването му на страните по делото. За произнасянето на съда първи съобщи във фейсбук разследващият сайт "Бърд".
Аргументите на "Сиела"
В основата на спора е договорът от 6 февруари 2021 г., по силата на който "Сиела" достави на държавата 9600 машини за гласуване, както и се задължи да осигури логистика и техническа поддръжка на устройствата за изборите през април с.г. За всичко това ЦИК следва да заплати 35 999 000 лв. без ДДС, съответно 43 198 800 лв. с ДДС. Според "Сиела" сумата се дължи в рамките на 60 дни от обявяването на резултатите от споменатите избори – т.е. до края на юни 2021 г. ЦИК изплаща 34 милиона през юли, а останалите 9 милиона – през септември и декември. От частната компания твърдят, че това означава, че ЦИК не е придобила собственост върху машините до края на 2021 г., заради което "Сиела" е понесла щети и затова настоява за обезщетение.
"Сиела" изисква, че е трябвало да й се заплати за използването на машините за предсрочните парламентарни избори през юли 2021 г., както и за изборите 2 в 1 (по 1500 лв. без ДДС на устройство), а също и за платения наем до края на същата година за склад, където да се съхраняват машините (791 965.81 лв.). Фирмата изисква обезщетение за пропуснати ползи, тъй като твърди, че можела да отдава под наем устройствата за времето, в което ЦИК е трябвало да поеме собствеността върху тях, но не го е направила. Общо сумата за последното "Сиела" изчислява на 14 400 000 лв. за всеки от трите избора през 2021 г., което означава общо 43 200 000 лв. Фирмата смята, че ЦИК се е обогатила за нейна сметка, тъй като безвъзмездно е ползвала устройствата за трите избора.
Контрааргументите на ЦИК
ЦИК на свой ред отговаря, че смята исканията за неоснователни. От комисията посочват, че не може "Сиела" да изисква едновременно заплащане за устройствата и компенсация за това, че не могла да ги отдава под наем. Според държавния орган плащането по договора зависи от заложените в него условия, като окончателният протокол за предаване на 9600 устройства на ЦИК е подписан на 15 декември 2021 г. Издадени са били три отделни фактури, по които са извършени различни плащания, заради което ЦИК отрича, че може да се смята за длъжник. Комисията изтъква, че е платила цената на 9600 устройства още на 5 юли, заради което още от тогава се смята за собственик на машините.
Освен това изборната администрация обвинява "Сиела", че е изпълнила неточно и със закъснение задълженията си по договора – според ЦИК фирмата е предоставяла на части и неизчерпателно части от софтуера на машините. Комисията се оплаква, че това била причината да не може сама да изменя софтуера и затова трябвало да сключи два нови договора със "Сиела", която да модифицира софтуера за изборите през юли и ноември – единият за 5 220 000 лв. с ДДС, а вторият за 14 400 000 лв. с вкл. ДДС (ЦИК и досега се ползва от услугите на "Сиела" за настройката на програмата на машините за всеки следващ избор – бел.а.). За наема за склада, където се съхраняват устройствата, ЦИК твърди, че не получила от "Сиела" фактура за дължимото плащане и затова не го платила. Комисията отрича също така, че се обогатила, както твърди "Сиела", защото е заплатила договорената продажна цена за машините.
Решението на съда
СГС приема, че "Сиела" не е успяла да докаже твърденията си за пропуснати ползи от забавяне на дължимото плащане по договора, тъй като ЦИК не е закъсняла в плащането на цената за придобиване на 9600 машини. Забавяне се отчита при плащането за придобиване на системния и приложен софтуер на устройствата. Съдът отрича, че са възникнали наемни отношения между двете страни и съответно отхвърля претенциите на "Сиела", че ЦИК дължи наемна цена за машините.
Остава да видим дали частната компания ще обжалва пред по-висока съдебна инстанция.