Медия без
политическа реклама

Сигнал на ОЛАФ се мотае из институциите вече трета година

Европейският орган за борба с измамите подозира конфликт на интереси в агенцията, която следи как се харчат парите от ЕС

17 Септ. 2018ИВАН ПЕТРОВ
Politico Europe

Сигнал на ОЛАФ за нередности в Изпълнителната агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“ вече над 2 години пътува между институциите в България, без да бъде разследван.

От решение на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) става ясно, че европейската служба за борба с измамите е установила нарушения при процедурите за назначаване на служители в агенцията и при атестирането им. Посочени са факти за обвързаност на служители с частни компании и други заинтересовани лица. Става дума за 11 души, сред които има бивши и сегашни началници, старши одитори и експерти. 

От юни 2016 г. реално тези твърдения не са проверени, а сигналът на ОЛАФ е мотан между всякакви институции без никакъв ефект. Неговото пътешествие е отлична илюстрация колко жалки са действията на държавните органи у нас при съмнения за връзкарство и конфликт на интереси. 

Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) например не открила данни за организирана престъпна дейност и препратила документа на Националната полиция. Тя от своя страна направила проверка и препратила сигнала на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), която през януари се вля в антикорупционната комисия.

КПУКИ разгледала казуса формално и прекратила производството, защото го приела за анонимен, тъй като не съдържал всички данни, изисквани по закон – трите имена на лицето, подало сигнала, и негов подпис. Това означава, че например подателят може да е посочил само двете си имена. Затова одиторите (сред които има и бивши) не са били проверени, става ясно от решението й. 

Антикорупционната комисия образувала преписка по сигнала и установила, че за бивш шеф има изтекла давност, но за останалите следва да има проверка за конфликт на интереси. Затова на 15 август т.г. КПКОНПИ препратила сигнала на самата Изпълнителна агенция „Одит на средствата от Европейския съюз“, за да провери служителите си. Аргументът е, че мегакомисията се занимава само с хората, заемащи висша публична длъжност. За останалите е отговорен органът по назначаването на чиновниците. Така шефовете на въпросните одитори ще трябва да решават дали са нарушили закона, както подозира ОЛАФ. 

След приключване на проверката изпълнителният директор на „Одит на средствата от ЕС“ следва да уведоми КПКОНПИ за резултатите, пише в решението й. Препис от решението е изпратен и на МВР, дирекция „Защита на финансовите интереси на ЕС“, за сведение. Прокуратурата има право да обжалва до месец след като бъде уведомена за решението на КПКОНПИ. Дали някой ще се задейства - ще бъде знаково.