Твърдението на Столичната община, че в паркове и градинки е ограничена скоростта до 7.5 км/ч на електрическите тротинетки на частната фирма, която ги отдава под наем и с която общината има договор, е на път да се окаже фалшива новина. Ограничението трябваше да бъде въведено заради сигурността на софиянци. Всъщност набиращите все по-голяма популярност превозни средства продължават да се движат в пешеходни зони със значително по-висока скорост от тази на минувачите, до която общината се закани да я свали.
За е-скутерите няма лимит нито в градинката на НДК, нито в пешеходната зона на бул. „Витоша“, нито пред Народния театър „Иван Вазов“, в които от "Московска" 33 обещаха рестрикции, видя „Сега“. В края на август координаторът на общинския проект „Зелена София“ Елица Панайотова заяви, че тротинетките вече се движат с до 7,5 км/ч, а не с до 25 км/ч на места с много минувачи. Вчера общинският съветник от ГЕРБ Зафир Зарков потвърди пред БНТ, че ограничението вече е в сила. Преди дни Панайотова поясни още, че то се контролира от софтуера на возилата и че в апликацията към тях София е маркирана по зони, като в пешеходните тротинетките са програмирани сами да забавят темпото. Тя призна, че Столичната община е в състояние да наложи ограничения само на скутерите на частната фирма, но не и на личните. Следващите дни показаха, че тя не е направила дори това.
Столичната община продължава да не отговаря на въпроса защо разреши да се печели от транспортна услуга, която още не е в обхвата на Закона за движение по пътищата. Представителите й продължават да дават уклончиви отговори и кога ще е готов правилникът за използването на тротинетките. Въпреки че кметът Йорданка Фандъкова използва старта на частния проект преди месец като предизборен пиар, в понеделник съпартиецът й Зафир Зарков отказа да признае, че общината носи вина за хаоса с електрическите тротинетки. Той избегна отговор на въпроса не е ли избързала Столичната община с пускането на споделената услуга и дали полицията има право да налага санкции в момента. Зарков призна, че е нормално налаганите от КАТ глоби да се обжалват, и допусна, че е възможно съдът да започне да ги отменя. Зам.-шефът на транспортната комисия в СОС за пореден път повтори тезата, че по проблема с тротинетките се работи активно и че "надеждата е правилата да са готови до месец-два".
Същевременно първите глоби за каране на тротинетки вече са факт, съобщи Би Ти Ви. Очаквано, те не са наложени на ползватели на услугата на частната фирма за споделени пътувания, а са за собственици на лични е-скутери. В района на кръговото на Телевизионната кула в София полицаи са издали акт на Пол Найденов за нарушение на Закона за движение по пътищата. В него е написано, че е нарушен текст от закона, според който по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер. Санкционираният мъж уточнява, че се е опитал да регистрира тротинетката си в КАТ, но му поискали договор за покупко-продажба. „После видяха мощността на тротинетката и ми казаха, че тя не подлежи на регистриране”, обясни Найденов. Той заяви, че ще обжалва акта, защото има дупка в закона.
НА ДВЕ ГУМИ
Според Елица Панайотова от „Зелена София“ в бъдещите законови промени най-вероятно скутерите ще бъдат приравнени с велосипедите и за тях ще важат правилата, които важат и за колелетата. Според нея обаче е-тротинетките не са незаконни и в момента. „Общината е подписала меморандум с три компании с идеята, доколкото е възможно, да регулира важни за безопасността на всички елементи от придвижването. Това е опит да се въведе някакъв ред, преди законите да се променят”, мотивира се тя.