Медия без
политическа реклама

София ще бори климатичните промени със зелени покриви и охлаждане на спирки

Общината ще пръска хиляди левове годишно да обяснява на гражданите как да пестят енергия

Общината ще намалява дискомфорта на гражданите от глобалното затопляне с повече фонтани.
БГНЕС
Общината ще намалява дискомфорта на гражданите от глобалното затопляне с повече фонтани.

Столичната община прие поредна програма с кухи мерки, но сериозно финансиране, този път с грандиозната цел да адаптира града към климатичните промени. Мерките са разчетени за периода 2019-2025 г. и бяха приети с гласовете на ГЕРБ, част от Реформаторския блок, ВМРО и "Атака". В плана има смехотворни идеи, празни обещания и ред дейности, които влизат в преките отговорности на администрацията и в които тя ежегодно търпи провали. Някои са сериозно закъснели - тепърва например общината се зарича да харчи милиони за внос на климатизирани превозни средства, въпреки че подмени почти целия автопарк, и ще търси начини за залесителна дейност в града.

В плана се набиват на очи няколко екзотични идеи. Общината ще финансира проучване, въз основа на което ще вземе решение дали да изгради охладителни системи по спирките на градския транспорт и в други обществени пространства, съобщи зам.-кметът по екологията Йоана Христова. Проучването и пилотното изграждане на системата ще струват 100 000 лв. Очаква се подготовката да започне още тази година. 200 000 лв. ще бъдат дадени за друго любопитно начинание - озеленяване на покриви на сгради. "Покривното озеленяване носи ползи на градския микроклимат, както и за водния цикъл на града", мотивират се от общината. Тя смята да развива и градско земеделие и да усвоява пустеещи земи.

Климатичните промени носят и бурна изследователска дейност. С 350 000 лв. от общинския бюджет ще се картира градският микроклимат. Целта на този проект е да проучи "влиянието на градоустройството върху микроклимата на Столичната община". 60 000 лв. бяха гласувани за проучването на възможностите за оползотворяване на дъждовната вода и за изграждането на необходимите съоръжения. 10 000 лв. ще отидат за друго проучване, с което ще се изследва влиянието на високите температури "върху когнитивните способности на учениците". 36 000 лв. ще бъдат дадени за проучване и пилотен проект по засенчване на детски градини, училища, болници и т.н.

По стара традиция Столичната община е включила в плана си и почти всичко, което тя и в момента е длъжна да изпълнява. Например борбата с кърлежите, която тази година е тотално провалена, поддръжката и косенето на тревните площи, миенето на улици, залесяването и т.н. Сред останалите мерки за справяне с климатичните промени са похарчване на 200 млн. лв. за поетапно въвеждане на климатизирани превозни средства в градския транспорт и на 248 млн. лв. за закупуване на климатизирани метровлакове, като не става ясно дали това са съществуващите програми на града, или нови. За първата мярка например е отредена водеща роля на "Столичен автотранспорт", срокът е 2019-2024 г., но самата Фандъкова често се хвали, че в последните години е обновила над 90% от автобусите в София. В плана е попаднало и обещание да се оросяват тротоарите с вода през лятото, което ще струва 200 000 лв. на година. От документа се разбира също, че градската управа отделя по 80 000 лв. годишно за борба с кърлежите за територията на цялата община.

ПРОСВЕЩЕНИЕ

С 35 000 лв. ще се проведат обучителни програми сред ромски деца, на които ще бъде обяснено, че водата е важен ресурс и че тя трябва да бъде пестена. Не само за ромчета, а за цялото общество ще е предназначен бъдещият общински енергиен център, чиято функция ще е да повишава осведомеността за ползата от енергийната ефективност и от спестяването на енергия. Той ще гълта по 150 000 лв. на година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата