Медия без
политическа реклама

София ще се мъчи да подобри улиците с нова общинска фирма

Група съветници предлагат създаването на предприятие „Софийски улици“

11 Февр. 2025Обновена
Борис Бонев
БГНЕС
Борис Бонев

 

Идеята за създаване на ново общинско предприятие в София, което да поеме пътната маркирова, излиза отново на дневен ред. Председателят на групата на ПП-ДБ-СС Борис Бонев и съветникът Димитър Петров представиха на пресконференция подробности около предложението, което се подкрепя и от Ваня Григорова от БСП и Деян Николов от Възраждане.

Според вносителите на предложението уличната маркировка не следва да се възлага на външни фирми, защото получаваната услуга не е качествена. „София има над 3500 км пътна мрежа, която в момента не е добре поддържана. Досегашният начин на работа е един голям хаос.  Пътната поддръжка извършват едни фирми, кърпенето на дупки се прави от други, ремонтите на светофарите - от трети. Резултатът е хаос с цялата административна процедура“, коментира Бонев. Общината постоянно ставала свидетел на нетрайна маркировка, ръждасяли знаци, изкривени колчета, а темповете на работа били бавни.

От аргументите на Бонев не се разбра каква е разликата между една общинска и една частна фирма и защо работата не може да се подобри чрез договорни отношения с фирмите. Съветниците са убедени, че с общинско дружество нещата ще се получават по-добре.

Още през декември те представиха и разчети за необходимите средства за откриване и работа на предприятието през първата му година. Според изнесените тогава данни в предприятието следва да работят 51 души, като за заплати ще са необходими годишно близо 2 млн. лв. при средна брутна заплата от 2 700 лв. Наред с перо персонал за ежегодните разходи на материали ще са необходими 6,4 млн. лв. Отделно почти 1,15 млн. лв. ще отидат като еднократен разход за закупуване на техника. Така за старта на дейността на "Софийски улици" ще са необходими 9,5 млн. лв., стана ясно през декември. 

"Сега" припомня: 

До лятото на т.г. за поддръжката на уличната маркировка и за поставянето на колчета в София се грижеха частни фирми, които изпълняваха 4-годишни договори. Градът бе разделен на 3 подзони, за всяка от които отговаряха различни дружества. Общият разход по тези договори за общината беше приблизително 24,5 млн. лв. с ДДС, или по около 6 млн. лева на година. След изтичането на контрактите кметът Васил Терзиев съобщи, че временно за разчертаването на пешеходни пътеки и др. ще отговаря общинската фирма "Софинвест". 

ИНХАУС

Създаването на ново общинско предприятие ще спести на общината провеждане на обществени поръчки, като дейността ще може да се възлага по прословутите инхаус договори. Не е ясно доколко дружеството ще е свободно да работи на пазарен принцип. Въвеждането на ясна граница между търговски дружества, работещи на пазарен принцип, и предприятия, които следва да са чисти административни структури, бе едно от изисквания на ОИСР към управлението на публичните предприятия у нас. Столична община има приета политика за управление на общинските предприятия, но документът е доста формален.

ЩЕТИ 

Съветниците от ПП-ДБ (СС) внесоха в СОС и предложение за промени в договора с частния превозвач "МТК Гроуп" от градския транспорт. Според групата столицата губи от този договор по над 2 млн. лв. годишно. Договорът е от 2016-а година, а щетата идва от неточно прилагане на клаузите за цена за километър пробег. 

В икономическата рамка за 2025 г. се предвижда общинското дружество "Столичен автотранспорт" да получава по 5,14 лв. на километър пробег.  Същевременно в договора на частното дружество МТК е записано, че то получава минус 5% от цената, дължима на автотранспорта - съответно доход от 4.88 лв. на километър пробег, отбелязва Бонев. На практика обаче Столичният автотранспорт не получава 5,14 лв., защото на всеки три месеца се прави одит на разходите му. Така стойността, която общинският превозвач получава, е 4,81 лв. - по-малко от парите за "МТК Гроуп", която реално трябва да получава 4,57 лв. на километър, обясни Борис Бонев.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

улична маркирова