Медия без
политическа реклама

София вдига парите за чистота и пак обещава повече контрол

Общината отпуска 1,5 млн. за следене на камионите с GPS, което се обещава от 2005 г.

07 Ноем. 2024
През 2025 г. парите за почистване ще са над 302 млн.
Илиана Димитрова
През 2025 г. парите за почистване ще са над 302 млн.

Столична община обяви по-висок бюджет за чистота през 2025 г. Сметосъбирането е сред дейностите, за които софиянци от години смятат, че не се извършва качествено. Сигналите за неизвозени контейнери за смет или за оставени боклуци по улиците са едни от най-честите в колцентъра на кметството. Кметът Васил Терзиев твърди, че това се променя и обещава по-сериозен контрол догодина.  

Общо средствата за дейностите по почистването и поддръжката на обществените територии през 2025 г. ще са над 302 млн. лв. Сумата е с 6% повече от бюджета, с който общината разполагаше през 2024 г., изчисляват от "Московска" 33. През последните 2 г. Столичният общински съвет не успя да приеме т.нар. план-сметка, заради което в момента общината работи съобразно последно гласувания бюджет за 2022 г.

Миналата година сметката не бе приета поради липсата на председател на СОС, тъй като тя трябва да стане факт до края на календарната година, а шефът на градския парламент бе избран едва през март т.г. През 2023 г. пък София остана без план-сметка, тъй като миналият СОС отхвърли проекта, внесен от бившия кмет Йорданка Фандъкова.

Ако сегашният одобри този на Васил Терзиев, Столична община обещава повече озеленяване, по-добра поддръжка и почистване на училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове. "Предвидените средства са в размер на 24 млн. лв., с 8 млн. лв. повече от настоящата година. В оперативен план се увеличават с 3000 дка площите, които ще бъдат поддържани. Столичната община поема озеленяването и поддръжката на 459 общински училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове", съобщават от "Московска" 33.   

Общината обещава 8 пъти годишно автоцистерна с маркуч да мие както улиците, по които се движи градският транспорт, така и основните и вътрешноквартални улици във всички райони. В периода март-ноември 22 пъти месечно пък трябва механизирано да се метат улиците и площадите. "Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади", изчисляват от общината.

Кметството твърди и че повишава контрола на дейностите по чистотата, като затова ще се отпуснат 1,5 млн. лв. "Общината внедрява алгоритми и модели, които активно да сигнализират при настъпило неизпълнение по дейности от чистотата. Предвижда се да бъде въведена система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника. Целта е да бъде спряна възможността за злоупотреби. Камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите, както и разпознаването при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер", се казва в съобщението. Следене на сметосъбиращите камиони с GPS Столична община обещава още от 2005 г. През 2008 г. компанията-собственик на бившия концесионер на дейностите съобщи, че до 6 месеца в камионите й ще бъдат монтирани проследяващи устройства.  

3,5 млн. ще се дадат за повишаване на дела на разделното събиране и повторната употреба на отпадъците. Парите ще отидат за изграждането на площадки за разделно събиране от домакинствата.

12,5 млн. се предвиждат за мерки за технологично обновяване и подобряване на дейността на завода за отпадъци. С парите ще се купи техника, включваща челен товарач, ротиращ телехендер с вишка за трудно достъпни места, когенератор, оптимизация на пречиствателна станция за пречиствателни води, сепарираща инсталация за рециклируеми материали и балиращи машини.

Столична община няма да повишава данъците, свързани със сметосъбирането, съобщават още от "Московска" 33. "През 2025 г. ще се запази размерът на таксата битови отпадъци за имотите на гражданите и за жилищни имоти на юридически лица на 1,6 промила. Няма изменение в приетите видове основи за определяне на таксата за битови отпадъци", поясняват оттам.

Крайният срок за изпращане на предложения и становища по следващата план-сметка е 6 декември. “Последната план-сметка на София е приета през 2021 г. Призовавам гражданите и всички заинтересовани страни да се запознаят с предложените от нас дейности, мерки и бюджет за тяхното изпълнение през 2025 г. и да се включат в общественото обсъждане с предложения и коментари за подобрения", коментира кметът на София.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата