Медия без
политическа реклама

Софиянци искат Централната баня да е пак баня

До неделя могат да се дават предложения за бъдещето на северното и източното й крило

10 Апр. 2020
Илияна Кирилова

До тази неделя - 12 април, се удължава срокът, в който граждани, фирми и др. могат да дават мнения, да задават въпроси и да правят предложения по заданието на Столична община за отворената покана за изработване на концепция за бъдещето на северното и източното крило на Централната минерална баня в София. Първоначалният срок бе до вчера, но от общинско дружество "Софпроект" съобщиха, че дават още три дни на интересуващите се от проекта.

Същинската му част ще се състои от два етапа. В първия архитектурни и други дружества могат да подават концепции за развитието на северното и източното крило. Стартът на този етап трябва да бъде даден на 23 април. "В предварителния подбор може да участва всяко българско или чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, както и всяко друго образувание, което има право да изпълнява дейностите, предмет на настоящата отворена покана", поясняват от "Софпроект". В първия етап кандидатите трябва да подадат документи, включващи представяне на екипа, предложение за начина му на работа, резюме на концепцията, бизнес плана и бизнес модела, които ще се разработват детайлно във втората фаза.

Получените материали ще бъдат разгледани от жури, което ще избере три екипа за участие в следващата фаза. Столична община планира да включи в журито представител на ръководството й, главния архитект на София Здравко Здравков, както и експерти по недвижими културни ценности, по минерални води, по бизнес развитие - икономически и финансови аспекти, по управление на проекти и представител на „Софпроект“.

Трите колектива, получили най-голяма брой точки от журито, ще бъдат поканени да сключат договор със Столична община чрез „Софпроект” за разработване на концепциите си по същество във втория етап на процедурата, се казва още в заданието. Всеки от тях ще получи по 10 000 лв.

Във втората фаза предпочетените екипи ще разработят детайлно концепциите си и ще ги представят публично. "Разработките трябва да включват бизнес план и бизнес модел за развитие и експлоатация на северното и източно крило и на водата от минералния извор до неяСрокът за работа е 3 месеца", поясняват от "Софияпроет". След това  Столична община ще стане собственик на разработените концепции. "В зависимост от получения резултат общината може да предприеме една или повече от следните стъпки след края на процеса:: да открои предпочитана концепция; да комбинира елементи от отделните концепции; да покани един или няколко експерта от екипите за последващи действия по реализация на концепциите", става ясно от заданието. 5 октомври  е срокът за публикуване на резултата  от работата на избраните екипи.

До момента писмените въпроси, забележки и предложения към заданието са над 70, личи на сайта на "Софпроект". Преобладаващата част от гражданите, писали до дружеството, са категорични, че бъдещето на северното и източното крило на Централната баня трябва да бъде свързано отново с използването на минералната вода. От контекста на техните въпроси и становища личи, че всеки друг вариант ще се счита за неприемлив. Личи недоволство и от това, че журито за избора на 3-те най-добри концепции ще се направи и доминира от представители на Столичната община. От "Софпроект" засега не се много конкретни в отговорите.  

"Какво ще се случи, ако нито едно предложение за концепция не разглежда развитието на банска функция?", е един от въпросите. "Това е отворена покана за предложения и възложителят не може да повлияе на решенията на екипите. Столична община си запазва правото да прецени кои концепции и/или кои части от тях да послужат за основа за по-нататъшното развитие на функциите за сградата", се казва в отговора.

"Основния въпрос е дали да има баня или друго. Не е ли по-добре решението да се вземе предварително на кръгла маса или в друга форма?", предлага друг от изпратилите становища. "Основният въпрос в настоящата отворена покана е какво да се случи със сградата, а не дали тя да бъде баня или не. Направените до този момент действия за определяне на функцията не са довели до резултат, затова сега се пристъпва към този подход", отговарят от "Софпроект".

"Какво се случва след изработването на 3-те концепции? Какво ще попречи на общината да реши, че там ще има музей, дори концепциите да не го предлагат?", се казва в следващ въпрос. "Изборът на 3 концепции за разработка се извършва от жури. Крайният избор не може да бъде обещан и е извън обхвата на това задание. Повишената видимост на процеса е механизмът за по-лесен и ефективен граждански контрол", гласи отговорът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата