Медия без
политическа реклама

СОС ще пуска пак спрения конкурс за Войнишкия паметник пред НДК

Ако проектът се реализира във вида, определен от миналия общински съвет, софиянци ще гледат три стени, предупреди главният архитект

05 Юли 2024
Спечелилият проект на архитектурно студио "Гебуплан".
Спечелилият проект на архитектурно студио "Гебуплан".

Столичният общински съвет ще гласува искане да се отмени решението на кмета Васил Терзиев за прекратяване на архитектурния конкурс за възстановяне пред НДК на Мемориала на загиналите войници от I-ви пехотен софийски полк и VI-и пехотен търновски полк през войните от 1912 до 1918 г. на мястото на демонтирания паметник "1300 години България". Това стана ясно на днешното извънредно заседание на комисиите по култура и по градоустройство. Докладът за отмяната на решението на Терзиев е внесен от общински съветници от ГЕРБ-СДС, "Синя София" и ИТН. Те поискаха предложението им да се гледа още на следващата сесия на СОС идната седмица. 

По време на заседанието кметът на София заяви, че лично той е за възстановяването на мемориала и че през цялото време е работил в тази посока. Но е спрял конкурса, тъй като Министерството на културата изпратило становище, че в процедурата има противоречия, които трябва да се отстранят. Съюзът на архитектите в България, Камарата на архитектите в България и Съюзът на българските художници също изпратили писмо, че не подкрепят провеждането на конкурса в този му вид, посочват пороците му и препоръчват прекратяването му. "За пореден път не вървим в правилната посока (преди този Столична община не успя да завърши още 3 конкурса за възстановяване на Войнишкия паментник-б.р.). Разрешителното за строеж за този проект зависи от положителното становища на Министерството на културата. Ако бяхме продължили по начина, по който е започнато, след няколко месеца пак щяхме да се озовем в отправната точка. Зам.министърът на културата арх. Чавдар Георгиев ни е написал в писмото си, че при така изброения състав на експертния художествен съвет към МК разглеждането на евентуалния проект за победител в конкурса може да доведе до конфликт и процедурата да не може успешно да се финализира. И продължава, че препоръчва да се преразгледат условията на конкурса и да се изчистят противоречията със САБ, КАБ и СБХ", така Терзиев поясни защо е прекратил конкурса. Той каза още, че войнишкият мемориал ще заема изключително важно място в градската среда и допълни, че е притеснен от това, че трите професионални организации не са участвали в архитектурния конкурс.

"През 2023 г. предишният общински съвет създаде линеен график за възстановяването на паметника, с който ми бе указано това да се случи в неговия автентичен вид - коментира главният архитект на София Здравко Здравов.- Тук идва противоречието с изискването да организирам и архитектурен конкурс, какъвто също ми бе възложен. Ако волята на СОС е била да не се излиза от автентичния вид, колкото и архитектурни конкурса да се организират, всеки път ще получаваме едно и също. Резултатът, който се е получавал досега, никога не е отговарял на критериите, заложени от МК. Още преди идването на г-н Терзиев в Столична община многократно съм казвал, че нито един архитектурен проект няма да покрие неговите изисквания". 

Здравков обърна внимание, че автентичното възстановяване на мемориала изисква да се изградят отново калканните стени, на които са стояли паната с имената на загиналите войници, тъй като в оригиналния вид те са били част от софийските казарми. В същото време присъстващите архитекти поясниха, че това би било голяма грешка и че така паметникът ще стои изключително грозно и неуместно. "Ако волята на СОС е възстановяване на паметника в автентичен вид, трябва да се отчете, че след реализирането му ще се гледат три гърбове - и откъм бул. "Патриарх Евтимий", и откъм "Фритьоф Нансен" и композиционно гледани от НДК на север", поясни главният архитект. 

Здравков предложи още първо да се направи макет на стените и да се види как те ще изглеждат на място. "Две от тях са с размери 11 на 20 метра, а третата е 11 на 11 метра. За който не може да си представи какво означава това - това е височината на 4-етажна сграда", посочи той. 

Въпреки това вносителите на доклада призоваха кмета на София да отмени решението си за прекратяването на процедурата. "Спирането на конкурса е тежка политическа грешка. Кръгове в Министерството на културата от години целенасочено пречат на връщането на войнишкия мемориал. Призовавам Васил Терзиев да отмени решението си и да се присъедини към всички нас, които от години се борим за неговото възстановяване", призова лидерът на "Синя София" Вили Лилков. "Васил Терзиев имаше шанс да стане герой, но в случая се показа като предател", нахвърли се и Антон Хекимян от ГЕРБ-СДС. "Няма да слизам до вашето ниво", отговори му Терзиев.  

През 2023 г. миналият Столичен общински съвет одобри искане за пълното възстановяване на мемориала, като идеята на вносителите бе средствата да се събират с дарения. През 2017 г. на мястото вече бе върнат бронзовият лъв, който е бил част от монумента. На мемориалните стени са изписани имената на около 3 000 войници, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. През 2018 г. бе обявен предишният архитектурен конкурс за поставянето на целия паметник, след който обаче не бе излъчен победител.

В началото на ноември м.г., дни преди края на последния мандат на Йорданка Фандъкова, главният архитект на София Здравко Здравков обяви конкурс за изготването на работен инвестиционен проект, който да предложи най-доброто решение за възстановяване на паметника и за неговото осветяване през нощта. Архитектите трябваше да предложат и подходящо решение за отдаване на почит, включително и за полагане на венци. Предвиждаше се спечелилият конкурса да получи награда от 30 000 лв., вторият– 10 000 лева, а третият – 5000 лв. Документи за участие в надпреварата можеше да се подават до края на януари 2024 г.  

Впоследствие Терзиев дори даде зелена светлина за удължаване на срока по конкурса, а на 22 февруари т.г. бе определено и жури. През май от направлението на арх. Здравков съобщиха, че проектът на архитектурно студио "Гебуплан" е избран за победител в конкурса. Ръководител на екипа на студиото е арх. Филипа Гугучка. Журито не присъди второ и трето място в надпреварата, тъй като останалите участници не са получили минималния брой точки за класиране съгласно регламента. 

Спечелилият проект предлага оформяне на "основно ритуално пространство посредством П-образно разполагане на стриктно възстановените по оригинални чертежи мемориални стени (виж снимките)". Те трябва да са разположени максимално близко до тези от унищожения оригинален мемориал. Нов елемент ще е създаването на "водни площи, влизащи в композиционно взаимодействие със съществуващите такива и съдействащи за постигането на по-благоприятен климат в силно ослънчената през лятото зона". Предвижда се на гърба на мемориалните стени да се създадат "зелени ивици" с цел "визуалното продължение на прилежащата зелена площ и във вертикална равнина".

На 2 юли обаче Васил Терзиев съобщи, че прекратява процедурата и ще се готви обявяването на нова. "Ще проведем нов конкурс и в него ще включим уважавани урбанисти, архитекти, художници, скулптори, историци, социолози, професионални организации, сдружения на гражданите. Започваме работа с професионалните организации и стартираме още този месец със среща за обществено обсъждане на проведените през годините конкурси и слабостите и грешките, които е наложително да поправим", поясни той.

В оригиналния си вид мемориалът е бил във формата на буквата „П", като всяка от стените е с размери около 20 м дължина и 10-11 м височина (виж черно-бялата снимка долу). Центърът на композицията е бил стоящият и вече възстановен лъв. Паметникът е открит на 28 октомври 1934 г. от цар Борис III. 

Разрушаването на паметника продължава няколко десетилетия и преминава през три етапа, припомня БТА. Съюзническата бомбардировка над София на 10 януари 1944 г. нанася тежки щети в района на пехотните казарми. Разрушена е дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната, а оцелява само лявата част на монумента. Оцелелите плочи са демонтирани през втората половина на 60-те години на ХХ в. при строителството на модна къща „Лада", а при изграждането на НДК през 1980 г. паметникът е напълно премахнат. Запазените плочи (около 180) са предадени за съхранение в Националния военноисторически музей. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

войнишки паметник, НДК

Още по темата