Ще проведем нов конкурс за Войнишкия паметник пред НДК, написа късно тази вечер кметът на София Васил Терзиев в профила си в социалната мрежа, съобщи БГНЕС.
По-рано евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев остро разкритикува решението на Терзиев да прекрати конкурса за възстановяване на мемориала и поиска оставката на кмета.
"Колко поколения българи чакат и колко от нашите свидни предци не дочакаха възстановяването на нашата памет, унищожена от безродните комунисти? Техните наследници - червени милионери сега, продължават пъклената дейности на бащите и дядовците си. Измислят си аргументи – не му е мястото там, това място е за млади хора, да има концерти, а паметникът трябва да е на тихо място, все едно е гробище. Истината е, че от една страна кметът не иска, а е и слаб и не може да устои на натиска от някой архитект", написа Ковачев.
Според столичния кмет "средата, в която живеем, все по-ясно доказва, че единственият начин да изградим отговорна визия за бъдещето, е като проведем откровен разговор за миналото си". Чрез пост във Фейсбук той казва, че Войнишкият паметник е обект на много спорове и е пример за необходимостта от осъзната дискусия за историята.
"Темата за този паметник има и специално, лично значение за мен. Прадядо ми, Илия Иванов, е бил участник и в трите войни - Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война. Взет е в плен и като военнопленник две години е работил на строежа на шосето между Драма и Кавала. Бил е ранен в бедрото и куршумът не е бил изваден, а излязъл сам когато прадядо ми бил на над 70 години. През тези две години, докато той е бил военнопленник, умират и жена му и детето му.
Такива истории имат хиляди други български семейства. И те не бива да оставят и капка съмнение у когото и да било - паметта на загиналите войници в Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война трябва и ще бъде почетена. Вярвам, че можем да направим това в съгласие. Без съмнения в легитимността на конкурса, без напрежения между общности. Без да си противостоим, а като се обединим в почитането на паметта на всички жертви, които сме дали като народ.
За това взех решение за прекратяване на настоящата процедура за провеждане на конкурса", казва Васил Терзиев.
Кметът пише още, че ще бъде проведен нов конкурс с урбанисти, архитекти, художници, скулптори, историци, социолози, професионални организации, сдружения на гражданите.
"Започваме работа с професионалните организации и стартираме още този месец със среща за обществено обсъждане на проведените през годините конкурси и слабостите и грешките, които е наложително да поправим. Благодаря за инициативата за такава среща на Съюза на архитектите в България.
Ще положим усилия възможно най-много творци да се включат с проекти в следващия конкурс. Ще търсим различните гледни точки и ще стъпим на данни и анализи на общественото мнение. Ще направим всичко необходимо целият процес да бъде отворен и публичен, защото ще говорим за история и наследство, за изкуство и многообразие, за това откъде идваме и къде искаме да стигнем като общество.
И преди всичко ще проведем честен, аполитичен разговор - защото и миналото, и бъдещето ни го изискват", казва още Васил Терзиев.
В средата на месец май проектът на архитектурно студио "Гебуплан" бе обявен за победител в конкурса за изработване на идеен проект за възстановяване на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк, който да се разположи пред НДК на мястото на демонтирания паметник "1300 години България". Това съобщи тогава Направление "Аритектура и градоустройство" на СОС. Този проект няма да бъде осъществен.