Медия без
политическа реклама

Спецпрокуратурата разпитала Доган и Пеевски

Двамата политици заявили, че не са били изнудвани заради сведения за контрабанда на цигари

Това е вторият известен случай депутатът Делян Пеевски да е разпитван. През юни 2014 г. той даде показания по делото, образувано срещу лица, за които се твърдеше, че са подготвяли убийството му.
Снимка: Архив
Това е вторият известен случай депутатът Делян Пеевски да е разпитван. През юни 2014 г. той даде показания по делото, образувано срещу лица, за които се твърдеше, че са подготвяли убийството му.

Почетният председател на ДПС Ахмед Доган и депутатът от движението Делян Пеевски са били разпитани от специализираната прокуратура през октомври. Поводът е обвинението срещу двама румънци и един българин, за които прокуратурата твърди, че са изнудвали политиците с компрометираща информация. От показанията на Доган и Пеевски обаче става ясно, че двамата дори не са знаели, че някой се опитва да ги изнудва, пише "Медиапул".

Апелативният специализиран съд проведе заседание в сряда по искане на защитата на румънския бизнесмен Дорин Йордаке, който настоява да бъде освободен от ареста, където се намира вече 7 месеца. Според прокуратурата в края на 2018 г. той се е срещнал в хотел в Букурещ с българина Дилиян Георгиев и другия румънец Овидиу Семенеску, който към момента се издирва. На срещата е присъствал и четвърти човек, който впоследствие е сигнализирал ДАНС и е в ролята на защитен свидетел по делото. Тогава Семенеску е показал на таблета си тайнствен доклад за контрабанда на цигари от "Булгартабак", изготвен от френските служби, в който фигурирали имената на Пеевски и Доган. Румънецът заявил, че срещу 12 млн. евро имената на българските политици могат да изчезнат, преди въпросният документ да бъде внесен в Европарламента.

Адвокатите на Йордаке цитираха показанията на двамата представители на ДПС, които категорично са заявили пред разследващите, че никой не се е свързвал с тях, за да им иска пари. Освен това Доган и Пеевски са казали, че не познават тримата обвиняеми и не са чували за готвената от тях схема. Йордаке, който е бивш служител на румънската служба за борба с организираната престъпност, от своя страна признава, че е имал намерение да се срещне с Пеевски. Според източници на "Медиапул" румънците са търсили депутата, защото искали да влязат в бизнеса с износ на ваксини за Африка. Договорът на българското предприятие, което извършвало тази дейност, изтичал тази година.

Що се отнася до секретния доклад на френските служби, оказа се, че никой от участниците по делото не го е виждал. Йордаке отбелязал, че е чувал за такъв документ, но никога не му е бил показван. "Вътре в доклада свидетелят посочва, че темата била свързана с контрабанда на цигарени изделия, като със средствата от тази дейност се финансират няколко терористични организации като "Ислямска държава", "Ал Нусра", ПКК и режимът на Башар Асад. Било посочено, че в сделките като посредници се използват няколко търговски дружества от Дубай. Част от лицата се явяват посредници между фирма "Булгартабак" АД и терористични организации", твърдят от прокуратурата. Тази информация вече фигурираше в доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата (KOM), която през 2017 г. го изпрати на главния секретар на Интерпол. Първоначално българската прокуратура твърдеше, че не е чела този доклад и затова няма да се самосезира. После - че прави някаква проверка, но че ще иска уточнения от Интерпол. Накрая и прокуратурата, и политиците, и медиите забравиха този случай.

Държавното обвинение настоява, че Йордаке не трябва да напуска ареста, тъй като има опасност да се укрие или да повлияе на разследването. То се позовава на секретна справка, изготвена от румънските служби и ДАНС, според която съпругата на бизнесмена имала връзки с криминалните среди в Румъния. Според адвокатите на Йордаке обаче въпросната справка се основава на статия на румънската секция на Радио "Свободна Европа", заради която е заведено дело срещу медията. В крайна сметка апелативният спецсъд за пореден път реши, че Йордаке трябва да остане под стража.

Другият обвиняем - българинът Дилиян Георгиев, който също е бил задържан през май 2019 г., вече е на свобода. Йордаке твърди, че той е помагал на фирмата му, която търгува с дружества в България и купува лавандула с цел да създава плантации в Румъния. Според "Капитал" Георгиев е консултирал договора за продажба на ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган. Третият обвиняем - Овидиу Семенску, е бизнесмен и е обявен за издирване по досъдебното производство. За него пише, че е бил разследван в Румъния по подозрения в корупция.

Последвайте ни и в google news бутон