Медия без
политическа реклама

Столичната община пак отложи велосипедите под наем

Система за отдаване на велосипеди под наем вече от няколко години работи в Бургас, но на Столичната община все не й достига нещо, за да въведе и тя такава.
Снимка Община Бургас
Система за отдаване на велосипеди под наем вече от няколко години работи в Бургас, но на Столичната община все не й достига нещо, за да въведе и тя такава.

Един мандат е на път да не стигне на кмета Йорданка Фандъкова и екипа й да пуснат обществени велосипеди под наем в София. Това стана ясно, след като главният архитект на града Здравко Здравков съобщи пред БНТ, че кметството е променило вижданията си за системата. "В момента разработваме такава система, с която да бъдат предоставени велосипеди, но не на принципа на фиксирани стоянки, а да може да се вземат от определени места и посредством GPS да бъдат оставяни в други локации. Очакваме системата да заработи следващата година", каза Здравков.

Обещанията, че гражданите на София и гостите й ще могат да наемат срещу заплащане велосипеди, се появиха още в началото на настоящия мандат на сегашните управляващи на "Московска" 33. За целта оттам през 2016 г. обявиха чрез обществена поръчка, че търсят концесионер за изграждането на система за велосипеди, който трябваше да изгради 33 стоянки и да осигури 400 колелета. Срещу това можеше да ползва 150 рекламни съоръжения в срок от 8 г. Поръчката беше на стойност 1.8 млн. лв., а концесионната такса - 93 000 лв. годишно.

Търгът бе спечелен от обединението "София байкс", в което влизат печатницата "Билборд" АД, фирмата за реклама в метрото "Моушънс артс" и компанията "Делта карт", която притежава картинг пистата "Лаута" в Пловдив. До договор обаче така и не се стигна заради обжалване от обединението "Вело Арчър София", свързано с рекламния бос Красимир Гергов. Върховният административен съд отмени избора на общината за победител в конкурса през април т.г. Магистратите отчетоха, че документите на участниците трябва да бъдат оценени наново заради неправомерно отстранения жалбоподател.

Във велотранспорта София е безнадеждно изостанала и явно тепърва се ориентира към по-новите модели за споделяне на велосипеди, които не са ограничени от стоянки и се ползват чрез мобилни предложения. Междувременно светът продължава да експериментира и вече търси начин как да реши проблемите, които идват с това свободно споделяне на велосипеди, например задръстените от захвърлени колелета тротоари и спирки.

Последвайте ни и в google news бутон