Стратегическият съвет към президента Румен Радев публикува в сряда поредната, трета част на своя проект за Национален стратегически документ на България и го представи за обществено обсъждане (пълният текст - тук).
В документа се посочва, че висша ценност за българските държавници трябва да бъде „действителното материално и духовно добруване на българина, на основните ни социални общности, на нацията като цяло”. „Разрушаването на човешкия и социалния капитал е непреодолима пречка за постигането на всички големи цели пред нацията, а неговото запазване и укрепване – абсолютно необходимо условие за обществен напредък и конкурентоспособност в глобализираната среда”, се посочва в него.
Подчертава се, че „политическото и властово статукво ... възпрепятства дългосрочното развитие на България”. По тази причина се налагат „законови и организационни промени, които да гарантират модел на управление, основан на принципите на откритост и отзивчивост към обществото, обоснованост на управленските решения, отчетност, реална отговорност”. „Водещият национален интерес трябва да е изграждане на здравословна и стимулираща човешкото развитие публична среда, а от гледна точка на външната политика – трайното конкурентно позициониране на българската държава в глобален контекст”, смятат авторите на документа.
Затова е нужно да бъдат овластени гражданите, така че да разполагат с инструменти за реален контрол върху управляващите: „Дори и добре написани политики и програми ще остават неосъществени, ако не се проведат дълбоки реформи, които да овластят гражданите и да наложат лична политическа и управленска отговорност, се подчертава в проекта. Затова са необходими конституционни и законови промени, гарантиращи ефективното прилагане на управленски модел, основан на горепосочените принципи. Законът следва да предоставя гаранции, че всеки, който е получил власт от гражданите, ще я упражнява по задължителни стандарти, ще се отчита и ще носи реална отговорност.”
Подчертава се ключовото значение на реформата в съдебната власт. „Една от първите стъпки в тази насока е създаването на механизми за недопускане на политически и други обвързаности в съдебната система и създаването на функциониращ обществен контрол върху действията на прокуратурата и практическа възможност за разследване на главния прокурор”, пише в проекта.
Документът ще бъде подложен на обществено обсъждане в сайта на гражданската инициатива „Ние, е-народът” https://e-narod.bg/, както и в платформата на инициативата във фейсбук.