Необходима е промяна в конституцията, която да позволи ефективно независимо разследване срещу главния прокурор. Това е становището на Върховния касационен съд, изразено от съдия Галина Тонева по време на второто заседание на междуведомствената работна група по изготвянето на механизъм за контрол над тримата големи в съдебната система – председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор, предаде lex.bg.
Според Тонева "фактическото положение от нормативна и институционална уредба, която съществува, превръща главния прокурор в централна фигура на институцията – конституционно регламентирано е, че той осъществява целия контрол на наказателното производство". Тя отбелязва, че именно това е констатирано в становище на Венецианската комисия, както и в решението на Европейския съд по правата на човека по делото „Колеви срещу България“. „Там се казва, че има системна неефективност на разследването срещу главния прокурор. Прокуратурата има изключителна компетентност да внася обвинителен акт в съда. Главният прокурор и неговите заместници имат правомощие да отменят всяко постановление, а той има възможност да влияе върху членовете на Прокурорската колегия и на тези от Пленума, които са пряко професионално свързани с дейността на прокуратурата", посочи Тонева.
Същото мнение изрази и председателят на Съюза на съдиите Калин Калпакчиев в интервю за БНР. Той е категоричен, че когато има подозрение, че главният прокурор е извършил престъпление, няма как да се осигури независимо наказателно преследване. По негови думи лансираните от правосъдния министър Данаил Кирилов промени в Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), а чрез преходните му разпоредби и в Закона за съдебната власт, няма да решат този проблем. Те предвиждат ред, по който да се разследват тримата големи. Първоначалната идея е това да става по предложение на трима членове на съответната колегия, а разрешението ще се дава от Пленума на ВСС с поне 17 гласа „за“. Разследването обаче ще се води от Специализираната прокуратура или от Софийската градска прокуратура.