Да бъде възобновена процедурата за избор на главен прокурор. Предложение за това ще обсъди Прокурорската колегия на 9 септември, след което ще го внесе за обсъждане в Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Наред с това кадровиците ще обсъдят и графика за процедурата се предвижда изслушването на кандидатите и изборът да се проведат на 16 януари 2025 г., разкрива "Лекс". На практика това е директен опит за пришпорване на процедурата.
Преди обаче да решат дали да я възобновят, се очаква членовете на Прокурорската колегия да променят правилата за избор на председателите на ВКС и ВАС и главен прокурор в съответствие с актуалното законодателство.
Едно от измененията се отнася до мнозинството, с което се избира обвинител №1, въпрос, който наскоро беше на вниманието и на Конституционния съд. През лятото на миналата година, докато течеше процедурата по освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор, парламентът прие промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), като част от тях се отнасяха до мнозинството за избор и освобождаване на обвинител №1. Депутатите записаха, че това става с 13 гласа, вместо досегашните 17 в 25-членния Висш съдебен съвет. А малко след това - на 12 юни 2023 г., ВСС с 16 гласа освободи Гешев от поста му.
Преди това той атакува измененията в ЗСВ и НПК в Конституционния съд. На 22 юни 2023 г. Висшият съдебен съвет откри процедура за избор на главен прокурор. На 6 юли обаче кадровиците я спряха до произнасянето на Конституционният съд по искането на Гешев. На 26 юли 2024 г. КС обяви, че няма проблем с измененията в НПК и ЗСВ и по-специално с намаляването на необходимото мнозинство за избор на главен прокурор. Така главният прокурор ще може да се избира с по-малко гласове.
Предвид решението на КС, сега Прокурорската колегия ще предложи на Пленума на ВСС да "размрази" процедурата.
Според ЗСВ предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на ПК на ВСС, както и министърът на правосъдието в четирите поредни заседания, следващи заседанието, на което е прието решението за откриване на процедурата.
Още на 1 август Инициатива "Правосъдие за всеки" призова парламента с изменение на Закона за съдебната власт (ЗСВ) или с нарочно решение да възпре настоящия състав на ВСС да възобновява или открива процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС, като изрично предвиди това да бъде извършено от следващия легитимно избран състав на ВСС, излъчен с редовен мандат. "Ако този състав на ВСС, който е доказал, че няма собствена воля и изпълнява поръчки, открие процедура по избора на главен прокурор, то същият ВСС, освен държавно и обществено нелегитимен, ще бъде и скандално провокативен и опасен за върховенството на правото", се казва в декларацията на неправителствената организация.
ПП-ДБ още на следващия ден внесоха такъв законопроект, но той и до момента не е погледнат дори от комисии.
Ако този ВСС избере новия главен прокурор, трябва да се отбележи, че точно този състав избра и Иван Гешев за главен прокурор.
За поста на нов главен прокурор се спрягат сегашният изпълняващ функциите на главен прокурор Борислав Сарафов, правосъдната министърка Мария Павлова, шефът на антикорупционната комисия Антон Славчев. Имаше период, в който ПП-ДБ даваха да се разбере, че биха подкрепили за поста Йонко Грозев, който беше съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, но който няма никакъв шанс в този състав на ВСС.
Само часове след като стана ясно, че ще има опит за възобновяване на процедурата, ПП-ДБ направиха официално обръщение към ВСС да не го прави.
"Висш съдебен съвет с изтекъл мандат няма демократична легитимност да избира нов главен прокурор за следващите седем години", обяви в изявление пред медиите Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). Същият този ВСС в този си състав причини Гешев на Република България и на българските граждани като главен прокурор“, коментира тя. "Същият този състав на ВСС отказа да го освободи своевременно през 2022 г. Същият този ВСС преживя катарзис само за едно денонощие след промяна на политическата конюнктура в страната и освободи Гешев", добави Йорданова. По думите ѝ този състав на ВСС няма нито интегритета, нито демократичната легитимност да избира нов главен прокурор.
Надежда Йорданова посочи, че от ПП-ДБ са внесли законопроект още на 1 август тази година, в който се казва, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира нито главен прокурор, нито председател на Върховния административен съд, нито председател на Върховния касационен съд.
"Ако другата седмица стартира процедурата по избор на нов главен прокурор, това ще е провокация към съдебната система, парламентаризма и българското общество", коментира пред БНР Велислав Величков от "Правосъдие за всеки".
"Борислав Сарафов е изпълняващ длъжността вече година и три месеца и не виждам никакъв проблем да продължи да я изпълнява още половин или една, докато се състои процедурата за нов състав на ВСС. Този няма представителна легитимност", казва още той и добавя: "Освен това, настоящият състав на ВСС вече се забърка в няколко грандиозни скандала и показа своята липса на интегритет и морални критерии както при избора на Иван Гешев, така и при освобождаването му, а също и при посочването на Сарафов за изпълняващ длъжността"".
Величков смята, че ако бъде стартирана въпросната процедура, "това ще означава, че някой се опитва да вземе политическо решение в своя полза и да постави удобен за него главен прокурор".
"Вече става все по-ясно, че политическите поръчки идват от едно конкретно лице в държавата, което в момента иска да си гарантира безопасността чрез прокуратурата, а вероятно и чрез бъдещия председател на Върховния административен съд, чийто мандат също изтича, за да ги използва в битката по овладяване на партията си – имам предвид ДПС, както и на цялата държава. Другата седмица ще видим дали ВСС също става заложник в тази тежка вътрешнопартийна битка в най-корпоративната българска партия", коментира още представителят на "Правосъдие за всеки".