Съюзът на съдиите в България критикува остро предложенията за ново разширяване на т.нар. кариерни бонуси, предвидени от Закона за съдебната власт. Неотдавна членовете на Висшия съдебен съвет получиха правото да си изберат в коя структура на съдебната власт да се върнат след края на мандата си. Част от членовете на предишния състав на съвета се възползваха от тази привилегия и вместо да се върнат да правораздават в провинцията, останаха в София. Сега се предвижда те да могат да посочват и звено на по-високо ниво от това, от което са дошли в съвета. Това например означава, че прокурор от апелативно ниво ще може директно да стане висш прокурор или съдия, без да ходи на конкурс. Такъв бонус има и за Инспектората към ВСС.
"ССБ е бил винаги последователен противник на внасянето на специален режим на привилегиите по отношение на членовете на ВСС и на Инспектората към ВСС и в частност подсигуряване на техния кариерен растеж, след приключването на мандата им в тези органи, по начин, различен от законово установения за всички останали - чрез конкурс", категорични са от съсловната организация. Според тях допълнителните кариерни бонуси поставят под съмнение независимостта и безпристрастността на членовете на ВСС и ИВСС.
Съсловната организация обръща внимание и на друго законодателно предложение, внесено преди гласуването на промените в ЗСВ в Народното събрание на второ четене. То предвижда съдебните кадровици да се приравняват на действащите съдии, прокурори и следователи с повече от 10 години стаж. По този начин при освобождаването им от длъжност ще получат еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни заплати, колкото прослужени години имат като членове на ВСС и ИВСС. "Намираме, че сегашният конституционен и законов статут им дава достатъчно гаранции за финансово възнаграждение и осигурява и друг вид материална обезпеченост като служебен автомобил, ведомствено жилище и други", констатират от ССБ.
РОДНИНИ
На последно място съдиите се обявяват против трето предложение за промяна в ЗСВ, което дава възможност член на ВСС да е роднина с шеф в съдебната система. Условието е последният да е избран от друга колегия във ВСС, различна от тази, в която работи свързаният магистрат. "Това предложение противоречи на гаранциите за вземане на обективни и безпристрастни решения от колегиите при избор на административни ръководители", посочват от ССБ.
Предложенията за кариерни и финансови бонуси бяха внесени от управляващите непосредствено преди Висшият съдебен съвет да избере Иван Гешев за главен прокурор.