Мнозинството във Висшия съдебен съвет за пореден път премина всякакви граници на абсурдността. Този път с решението си, че известни учени, сред които проф. д.ю.н. Ангел Калайджиев, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева не бяха включени в списъците с хабилитирани преподаватели, които да могат да влизат в конкурсните комисии за гражданските отделения на окръжните съдилища. Причината - съмнения в тяхната компетентност в областта на гражданското право. "Да спрем дебата, защото ме е срам", призова накрая председателката на Върховния касационен съд Галина Захарова.
За скандала, разразил се вчера в Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, разказа "Лекс". Решението, което взриви юридическата общност, е взето с гласовете на представляващия ВСС Боян Магдалинчев, Боян Новански, Драгомир Кояджиков, Даниела Марчева, Севдалин Мавров и Стефан Гроздев. Против бяха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, Цветинка Пашкунова, Атанаска Дишева и Олга Керелска.
Съдийската колегия трябваше да одобри списъците с магистрати и хабилитирани учени и след това от тях да избере членове на комисията в конкурса за преместване в гражданските отделения на окръжните съдилища.
От името на Комисията за атестирането и конкурсите Атанаска Дишева докладва, че от юридическите факултети на университетите са подали имената на хабилитираните преподаватели и ВСС трябва да актуализира своя списък, като добави в него нови преподаватели, сред които проф. Ангел Калайджиев, доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева.
Драгомир Кояджиков обаче възрази срещу това предложение. По думите му те били преподаватели по търговско право, не по гражданско и съответно нямали компетентност да участват в комисия в конкурс за гражданските отделения.
Цветинка Пашкунова за пореден път напомни какво съдържа класификаторът на областите за висше образование и посочи, че в университетите катедрите са по "Гражданскоправни науки", в които се включват както гражданското, така и търговското право. Пашкунова изрази и опасенията си, че с тези решения Съдийската колегия дава възможност за оспорване на конкурса и се създава риск за минирането на другите конкурси.
Боян Новански подкрепи Кояджиков като заяви, че на всички е ясно, че професор Ангел Калайджиев е изтъкнат специалист по търговско право. Даниела Марчева се присъедини към двамата като каза, че Законът за съдебната власт въвежда изискването хабилитираният учен по правни науки, който участва в комисията, да е по съответната материя.
Тогава Атанаска Дишева попита колегите си по какви критерии кадровиците ще преценяват компетентността на хабилитирания учен – дали към момента на избора му ще се преценява по каква дисциплина преподава, или към момента на оценяване на кандидатите, дали ще се гледа хабилитационният му труд и кой точно – този за доцент или за професор. "Имам информация, че хабилитиран учен в списъка, няма да соча име, нито има хабилитационен труд по гражданско право, нито преподава по тази дисциплина", посочи още тя. И изтъкна, че проф. Калайджиев има докторат и учебник по облигационно право, но във ВСС се съмняват в неговата компетентност.
Дишева заяви, че с тези си действия ВСС създава сериозен риск за конкурсните и допълни, че не е ясно в бъдеще какъв още "заек ще бъде изваден от шапката", за да се възрази срещу някой конкурс.
Председателят на ВКС Галина Захарова не издържа и призова за преустановяване на дебата: "Дълбоко вярвам, че особено опасни последици за тези конкурси (за преместване в окръжните съдилища – бел.ред.) няма да настъпят. Това, което се случи с конкурса за повишаване в търговските отделения на апелативните съдилища, няма нищо принципно и обективно. Дълбоко се надявам подобен прецедент да не бъде повторен никога. Да спрем с дебата за компетентността и квалификацията на дълбоко уважавани от мен колеги като проф. Ангел Калайджиев и доц. Таня Бузева, защото ме е срам“.
Драгомир Кояджиков отговори, че няма да има проблем с бъдещите конкурси. И даде следния пример: "След определянето на хабилитирания учен, член на КАК например вижда, че е избран Иван Русчев (единственият юрист академик в момента – бел. ред.) и го пита за неговия труд".
Дишева отговори с ирония, че към въпросите, които ще се задават на учените може би трябва да бъде: "Считате ли се, г-н професоре, за достатъчно компетентен да участвате в нашия конкурс".
Даниела Марчева на свой ред реши да уточни позицията си като посочи, че един преподавател по гражданско право трудно би оценил дело за несъстоятелност.
В крайна сметка с 6 на 4 гласа проф. Ангел Калайджиев, както и доц. Таня Бузева и доц. Мария Кьосева не бяха включени в списъците на хабилитирани учени по гражданско право.
А за редовни членове на комисията в конкурса за преместване в гражданските отделения на окръжните съдилища бяха избрани съдиите Милен Славов (АС-Варна), Иво Дачев (АС-София), Росица Темелкова и Събина Христова (АС-Бургас), както и проф. д-р Анелия Мингова.
Резервни членове са съдиите от АС-София Атанас Кеменов и Светлин Михайлов, както и акад. проф. Иван Русчев.
Дискусията всъщност е продължение на спора за компетентността на доц. д-р Венцислав Петров, специалист в областта на гражданското право, който беше част от състава на комисията в конкурса за повишаване в търговските отделения на апелативните съдилища. Тон за това странно разбиране тогава даде Георги Чолаков. Той вече не е член на съвета, защото мандатът му начело на Върховния административен съд приключи. И макар при огромен компромис със закона Чолаков да остана и.ф. председател, той вече няма право да участва в заседанията на ВСС. Вижда се обаче, че заветът му е още жив и мнозинството следва курса му.
Въпросният конкурс за търговски съдии скандално беше прекратен от ВСС във вторник. Този сюжет си припомнете тук:
КОМЕНТАРИ
Правната общност реагира изумена от решението на Съдийската колегия. Ето някои от коментарите.
"Дано разбирате за какво ново начало в подбора на кадри в съдебната система става дума. Срам! ВСС, голям срам сте! Но освен срам, сте и ОПАСНИ, включително и без преувеличение, и за националната сигурност. Защото въпросът дали подбора на съдията ще е резултат от прилагане на високия стандарт или ще е въпрос на компромис, свързан с други цели, е въпрос на национална сигурност", написа във Фейсбук адвокат Грета Ганева.
"Има различни степени на наглост и безочие. И като свърши скалата, там някъде, извън всякакви норми и скали е това решението на съдийската колегия на ВСС", реагира и Лена Бориславова (ПП-ДБ).