Медия без
политическа реклама

Тикет системата на София пак е блокирана от жалба

Мобилното приложение за закупуване на билети провокира измами при пътуване

За 13 години системата за електронно таксуване поскъпна близо 10 пъти, показва графика на "Спаси София". От общината мотивират баснословната й цена с това, че през времето е била доразвита технологично.
Снимка:
За 13 години системата за електронно таксуване поскъпна близо 10 пъти, показва графика на "Спаси София". От общината мотивират баснословната й цена с това, че през времето е била доразвита технологично.

По-малко от две седмици след като Центърът за градска мобилност съобщи кой ще изработи превърналата се в митична тикет система в градския транспорт на София, сагата около нея продължава и изобщо не се вижда кога ще е краят й. От сайта на Комисията за защита на конкуренцията става ясно, че консорциумът "Софер", който беше класиран на второ място в конкурса, е подал жалба срещу избора на консорциума "Си Ен Ес - София Тикетинг Систем". От фирмата са спазили законовия срок за обжалване пред комисията, но от тук нататък не е ясно колко време ще отнеме произнасянето по жалбата. От думите на изпълнителния директор на ЦГМ Християн Петров пред в. "Сега" стана ясно, че обжалващият не е съгласен с дадената му оценка. 

Победителят в обществената поръчка за тикет системата е обединение, в което влизат българските технологични компании "Компютърнет сървисиз" ООД и "Тикси" АД и турското дружество "Асис Електроник Ве Билишим Системлери", а подизпълнител на част от дейностите е "Макс телеком". Офертата, която включва и видеонаблюдение в градския транспорт, е за 73 млн. лв. без ДДС. Освен това изпълнителите трябва да получат 5.85% от приходите от продажбите на електронни карти и билети, но не повече от 10 млн. лв. Подалият жалбата консорциум "Софер"  включва българските фирми "Димирома" и "Декарт" и румънската "УТИ груп". Той е предложил да осъществи проекта за близо 76.5 млн. лв. 

Според заданието системата трябва да бъде изработена до две години след подписването на договора с изпълнителя. Той трябва да осигури устройства за отчитане на електронните билети в автобуси, тролеи, трамваи и да интегрира тези в метрото, както и да разположи автомати за купуване на билети и видеонаблюдение в превозните средства.

"Винаги може да спечели само един и всички останали имат правото и се надяват, че през съда ще променят решението на комисията. Нека да кажем, че независимо че тази процедура не е приключила и очевидно няма скоро да приключи, Центърът за градска мобилност има задачата да работи по съвременни начини за продажба на билети, на карти", каза пред в. "Сега" кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя визира пуснатото в средата на юли приложение за закупуване на билети през телефона. "Подготвят се и други такива, така че нека участниците да знаят, че в края на краищата има и други алтернативи", добави кметът.

НЕДОМИСЛИЦА

Експеримент на "Медиапул" сочи, че в таксуването на пътници през мобилното приложение има пропуск, тъй като една карта може да се ползва от много пътници. За целта е достатъчно те да имат достъп до имейла, чрез който е купена картата. Ако пътник, платил за дневна карта 4 лв. или нощна 2 лв. през акаунта си в приложението, предостави електронния си адрес и паролата си на неограничен брой хора, те също могат да пътуват с платената от него карта.

Шефът на ЦГМ Християн Петров не опроверга твърдението на "Медиапул", но обясни, че нарушителите могат да бъдат засечени, тъй като имат информация кой и от кой телефон/таблет е купил е-карта и дали в акаунта му е влизано от друго устройство. По думите му за три седмици при общо 5635 регистрации и над 2000 човека, закупили си най-вече дневни карти, 11 са случите, в които някой се е опитал да изхитри системата. Нарушителите са получили съобщения по имейл с предупреждение, че регистрацията им може да бъде заличена. Така в приложението повече няма да може да се регистрира същият номер.

Последвайте ни и в google news бутон