Медия без
политическа реклама

Турция заподозря конспирация зад скандала с България

За пореден път не дойде извинение заради думите на външния министър Чавушоглу за влияние върху законодателите ни

03 Апр. 2019
Мевлют Чавушоглу
ЕПА/БГНЕС
Мевлют Чавушоглу

За пореден път Турция отказа да поеме отговорност за скандала, причинен от нейния външен министър Мевлют Чавушоглу заради публичните му хвалби, че е трябвало да се намеси, за да защити от разпродажба имотите на българското Главно мюфтийство. Вчера Анкара обвини българските медии, че неправилно са превели и интерпретирали изказването на Чавушоглу, и даже предположи, че зад случилото се стоят „злонамерени кръгове“. Управляващите в Турция често твърдят, че са жертва на чужди конспирации, когато се озоват в неудобни за тях ситуации.

По информация на БНР Чавушоглу е обявил на предизборен митинг на управляващата партия в Турция, че заради угрозата, заплашваща Главното мюфтийството заради огромните му дългове, се е свързал със София. Думите на турския дипломат стигнаха България на 28 март - същия ден, в който парламентът отсрочи със закон задълженията на мюсюлманското вероизповедание. Това веднага предизвика основателни съмнения, че ГЕРБ и ДПС, които прокараха мярката, са го сторили под натиска на Анкара.

От българското външно министерство тогава потвърдиха, че първият ни дипломат Екатерина Захариева е разговаряла по въпроса с Чавушоглу. Но отрекоха да са позволили намеса в законодателния процес и допуснаха, че изявлението на турския външен министър е предизборна хвалба. Бурната политическа и обществена реакция обаче принуди премиера Бойко Борисов да поиска извинение от турска страна в разговор с вицепрезидента Фуат Октай. След петчасови разговори в Букурещ в края на миналата седмица Борисов така и не получи извинение.

Говорителят на турското външно министерство Хами Аксой излезе с официална позиция, разпространена от медиите вчера, по повод инцидента. В нея се подчертава, че „като съседи, приятели и съюзници Турция и България се придържат към принципа на ненамеса във вътрешните си работи“. От друга страна обаче, било естествено външните министерства на двете страни да провеждат конструктивен и приятелски диалог и консултации по множество въпроси. В този контекст изявленията на Чавушоглу, направени след телефонен разговор с българския му колега Екатерина Захариева, били „погрешно изтълкувани и изопачени в българската преса поради неправилен превод“.

В турското външно министерство обаче подозират, че „изопачаването“ на думите на Чавушоглу не е било неволно, а умишлено. „Смята се, че някои злонамерени кръгове са прибегнали до този подход, за да навредят на турско-българското приятелство“, заявява Аксой, без да посочва конкретни виновници. И допълва: „Но нашето приятелство с България, което почива на солидна основа, няма да бъде увредено от подобни действия“.

ТЕНДЕНЦИЯ

Турция става все по-настъпателна в налагането на своите интереси в България през последните години. Тази тенденция започна след изгонването на екслидера на ДПС Лютви Местан от движението. Местан основа собствена партия - ДОСТ, която агресивно беше подкрепяна от турските дипломати у нас, особено от бившия посланик Сюлейман Гьокче. В началото на 2016 г. българската държава изгони турското аташе в Бургас Угур Емироглу, който по неофициална информация неправомерно се е намесвал в религиозните и политическите дела в България. Скандал избухна и през март 2017 г., когато турският социален министър Мехмет Мюеззиноглу открито призова българските изселници в Турция да подкрепят ДОСТ на предсрочните парламентарни избори.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата