Медия без
политическа реклама

Украйна вече ни е донор и на компютърни кадри

Специалистите със синя карта у нас се увеличават

Pixabay

На фона на кризата за висококвалифицирана работна ръка бизнесът все повече разчита на внос на специалисти от държави извън ЕС. От началото на 2019 г. разрешение за пребиваване и упражняване на висококвалифицирана заетост за срок от четири години у нас са получили 124-ма чужденци от държави вън от ЕС, като спрямо същия период на миналата година е отбелязан, макар и незначителен, ръст, сочат данни на Агенцията по заетостта.

През цялата 2018 г. със синя карта на ЕС и право за достъп до българския пазар на труда са се сдобили общо 273-ма чужди специалисти, като за предходната 2017 г. техният брой е 177. С тези работни визи от началото на годината българските работодатели са наели граждани на 19 държави, като бизнесът разчита за попълване на вакантните си места най-вече с IT специалисти от Украйна, Русия и Китай.

Със синя карта за работа у нас са се сдобили и граждани на САЩ, Индия, Албания, Малайзия, Беларус, Мароко, Мавриций, Египет, Иран и Узбекистан, като преобладаващата част освен компютърни специалисти са и търсените от бизнеса инженери и мениджъри.

Трудовият ни пазар стана по-достъпен за чуждите специалисти, след като беше улеснен регламентът за наемането им. Премахна се и т.нар.пазарен тест, с който работодателите доказваха липсата на подготвени кадри от ЕС, готови да заемат вакантната позиция. Прагът за наемане на добри работници и специалисти от трети държави пък се вдигна на 20% от служителите във фирмата. Бизнесът обаче настоява за ускоряване на двустранните спогодби между България и съответните държави, както и за допълнително облекчаване на административните прегради за внос на работници заради все по-нарастващите потребности на икономиката ни от висококвалифицирана работна ръка.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата