Медия без
политическа реклама

Увеличават се парите за българските училища в чужбина

Повече ще получават тези, които подготвят кандидат-студенти за наши университети

МОН

Повече средства ще получат родните ни училища зад граница догодина. Това става ясно от проектозаповед на МОН за определяне на размера на средствата за училищата, включени в списъка на Българските неделни училища в чужбина за 2019/20 г.

От 30 лв. на 50 лв. например се увеличава нормативът за провеждане на обучение на ученици в чужбина, които ще са кандидат-студенти в български университети. Така, ако досега едно школо е получавало 300 лв. за 10 свои кандидат-студенти, занапред за тях то ще получава 500 лв. Повишават се средствата, които училищата ще получават за организирано обучение в друго населено място освен на основния си адрес. Например училище в Северна Македония, което получава 8400 лв. базова издръжка, при обучение в друг град ще получи допълнително 4200 лв. на година. Целта на мярката е организациите да бъдат стимулирани да увеличават броя на обучаваните от тях, без да се разкриват нови училища.

Нормативът за дете или ученик за присъствена форма на обучение и/или на електронно обучение си остава 180 лв., а добавката за дете или ученик в допълнителна училищна дейност за съхраняване на националното самосъзнание, култура и традиции - 30 лв. Добавят се обаче 3 нови коефициента за допълнителни субсидии, които също целят да разширят обхвата на обучаваните ученици. Вече пари над базовата стойност ще се дават за учениците в гимназиален етап. За първи път се плаща за организации - домакини на онлайн изпити по български език, организирани от Департамента за езиково обучение към СУ, както и за допълнителни училищни дейности за съхраняване на националното самосъзнание и традиции. "Предложенията целят увеличаване на обхвата на учениците в гимназиален етап, включване на по-голям брой деца и ученици в групи за допълнителни училищни дейности и осигуряване на средства за консумативи и костюми, стимулиране на процеса на сертифициране на знанията по български език и увеличаване на броя на кандидат-студентите, които се подготвят за продължаване на образованието си в България", мотивират се от МОН.

 

БЕНЕФИЦИЕНТИ

Просветното министерство подпомага организационно и финансово общо 356 български неделни училища в чужбина. От тях 205 са по Постановление 90 на МС от 2018 г. (това са включените в Списъка на българските неделни училища в чужбина), а 151 - по Националната програма „Роден език и култура зад граница“. По нея се кандидатства ежегодно (бюджет от 1.5 млн.лв.), докато финансирането за училищата в списъка е по-дълготрайно, устойчиво и в по-големи размери - около 9.5 млн. лв. за т.г., освен това при тях има възможност за финансиране на всички допълнителни дейности. По двата механизма училищата тази година бяха подпомогнати общо с 11 105 438 лв. Още не е ясен общият размер на финансовото подпомагане за 2019/20 г., тъй като предстои да бъдат определени бенефициентите за догодина по "Роден език и култура зад граница". Списъкът на българските неделни училища в чужбина, които ще бъдат финансово подпомогнати догодина, обаче е утвърден - 224 училища, или с 19 повече от т.г. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

неделно училище, 2019.20

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?