Новият сблъсък между президента Румен Радев и управляващите за сделката със САЩ за покупка на 8 изтребителя F-16 принуди военното министерство да оповести неизвестни досега факти около договора. Това стана чрез 19 отговора, които ведомството на Красимир Каракачанов подготви за шестте въпроса на държавния глава. Този задочен диалог между "Дондуков" 1 и 2 се разви в късните часове в сряда, след като комисията по отбрана в парламента отхвърли ветото върху закона за ратификация на договора със САЩ.
От отговорите на МО, които са 18 страници, се разбра, че годишните разходи за логистична поддръжка на самолетите се очаква да възлизат на около 30-40 млн. лв. Ще трябва да бъде обновена инфраструктурата на летището, на което ще се разполагат машините, и засега не е ясно колко ще струва това. По график първите два изтребителя ще бъдат доставени през второто тримесечие на 2023 г., следващите четири – в края на същата година, а последните два – през първото тримесечие на 2024 г. Това означава, че цялата ескадрила ще бъде налична след близо 5 години. Като гарант за изпълнение на договорите е посочено американското правителство, което ще налага санкции на доставчиците при забава или неизпълнение на договорите. За техническата гаранция на придобиваната техника и имущество са отговорни компаниите, с които правителството на САЩ ще сключи договори за доставка.
По-рано президентът поиска нов дебат в парламента, който да отговори на редица висящи въпроси: кога ще придобием пълния пакет въоръжение, оборудване и др., който да гарантира многофункционални способности на самолетите; кога ще придобием способности за пълноценната им техническа поддръжка в България; кога ще изградим необходимата за тях сложна инфраструктура; кога ще закупим другите 8 самолета, за които правителството говори; кога ескадрилата F-16 ще придобие оперативна готовност; кога, как и колко ще платим за всичко това. Изявлението на Радев предизвика извънреден брифинг, на който финансовият министър Владислав Горанов попита държавния глава има ли сценарий за протакане на сделката и смята ли да наложи вето и на Закона за държавния бюджет, който също е свързан със сделката.
От „Дондуков“ 2 коментираха пред „Сега“, че все още проучват въпроса за Закона за държавния бюджет. Но подчертаха, че бюджетът попада в прерогативите на изпълнителната власт и вето в тази сфера принципно не се налага. Това, че Радев върна промените в същия закон, засягащи финансирането на политическите партии, било по-скоро изключение, тъй като подменяли конституционния ред в страната.