Медия без
политическа реклама

ВМРО притиска Борисов за спешен коалиционен съвет

НФСБ и "Атака" засега са се снишили и не изгарят за общ дебат за бъдещото управление

 Премиерът Бойко Борисов трудно ще управлява с патриотите, след като противоречията помежду им стават все по-непреодолими.
Илияна Кирилова
Премиерът Бойко Борисов трудно ще управлява с патриотите, след като противоречията помежду им стават все по-непреодолими.

ВМРО увеличава натиска към ГЕРБ за преразглеждане на свършеното в управлението за изминалите две години от мандата и да бъдат начертани нови приоритети за следващите две. "Ще настояваме в следващите няколко дни лидерите на голямата коалиция да се съберем, за да видим какво сме направили, какво не сме и какво предстои", коментира пред "Сега" зам.-председателят на ВМРО Искрен Веселинов. На въпроси на "Сега" дали и кога ще събере коалиционния съвет и дали споразумението за управление ще бъде преформулирано, премиерът Бойко Борисов не отговори.

В същото време вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов заяви, че разговорите вътре в т. нар. малка коалиция, в която влизат ВМРО, НФСБ и "Атака", са много трудни, почти невъзможни и дори подложи на съмнение съществуването й. "Имаме воюващи партии, не коалиционни", каза Каракачанов пред Канал 3.

Каракачанов дори обяви, че ще инициира съвсем скоро подобни разговори с ГЕРБ, на които да се начертаят приоритетите за управлението. "Изводите, които всички трябва да си направят, са, че хората се интересуват не от това, което си записал в програмата, а от това какво решаваш. Поради тази причина искаме да прегледаме програмата на управлението, какво е изпълнено и с кои неща изоставаме", обясни вицепремиерът.

От думите му стана ясно, че ВМРО ще настоява пред премиера Борисов скоростно в парламента да влезе  спорната "стратегия за ромите". Още след обявяването й през февруари след поредното етническо напрежение във Войводиново, предизвикано от жесток побой на двама роми над военнослужещ, Каракачанов заяви, че залага на приемането й, и дори заплаши с оставка, ако тя бъде отхвърлена. Концепцията на ВМРО предвижда създаването на доброволни охранителни отряди, събаряне на гетата, по-строг контрол на социалните помощи, безплатни аборти и "ограничаване раждаемостта на жени от маргиналните общности" при определени условия и пр. Тя обаче не е обсъждана нито с ГЕРБ, нито с представители на "Атака" и НФСБ.

"Задължително стратегията трябва да влезе", смята Каракачанов, но насреща не очаквал отстъпки от управляващите. "Няма да искаме повече властови позиции. В никакъв случай няма и да поставяме въпроса по време на разговорите", коментира Каракачанов, който е и военен министър.

Относно равносметката му за свършеното досега в управлението той смята, че е направено доста по отношение на възраждането на армията, както и за образованието - повишаване на учителските заплати, ремонт или построяване на нови училища, патриотичното възпитание на младите и т.н. 

Зам.-шефът на ВМРО Искрен Веселинов беше по-конкретен и коментира пред "Сега", че по време на предстоящата среща ще настояват за актуализиране на старите пенсии. "Имаме договореност в тази посока, ще ги преизчислим за сметка на спестените от ТЕЛК пари", посочи той. По думите му самата реформа, свързана с телковете, също се нуждае от преразглеждане. "Имахме обещание, че ще бъде въведен час по патриотизъм или родинознание. Какво се случва по въпроса и какво не", даде пример Веселинов и допълни, че воеводите държат на идеята си за въвеждане на часове по военно обучение, което да се случи още от есента.

ВМРО, които през последните месеци са по-активни от партньорите си в законодателните предложения, ще настояват и да бъдат записани ясни срокове за предстоящите управленски задачи.

"Атака" и НФСБ, които взеха под 1 процент подкрепа на евровота, засега мълчат по темата с коалиционния съвет и какво възнамеряват да предприемат - дали ще работят за запазване на коалицията, или ще вървят към развод.

АЛТЕРНАТИВНО

Депутатите от "Обединени патриоти", които предлагат арест за непристойно поведение като алтернатива на глобите, не са съгласували идеите си с МВР. Полицията няма достатъчно помещения, в които да държи арестанти, ако парламентът реши да се въведе административно наказание задържане до 25 денонощия, става ясно от становище на министерството по проект за промяна на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), предлаган от патриотите, съобщи lex.bg.

Предложението е задържането в структура на МВР да се въведе като алтернатива на глобите, които в масовия случай не се събират. Другото предлагано наказание е безвъзмезден труд. Против идеята за масовите арести са и съдиите от Върховния касационен съд (ВКС). 

"Обръщаме внимание, че наказанието "задържане в териториална структура на МВР" изисква значителен финансов и човешки ресурс и необходим сграден фонд, с който МВР не разполага в достатъчна степен. Към настоящия момент МВР разполага с малко на брой помещения за задържане, разположени в големите областни дирекции", пише в позицията си силовото ведомство.

Ситуацията би се усложнила още повече, защото и към момента полицията има задължение да изпълнява подобни мерки. Те обаче се налагат като мярка за борба с футболното хулиганство. Това означава, че арестуваните за непристойно поведение трябва да бъдат държани в отделни килии от арестуваните за престъпления, т.е. проблемът с помещенията ще стане още по-сериозен.

Предлаганите промени са пример за законодателство на парче, пише пък в становището на ВКС.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата