Лидерът на „Атака“ Волен Сидеров допуска, че ако има правителствена криза, която не може да бъде разрешена, може да се стигне до предсрочни избори: „Всичко е възможно. Ако всеки ден някой сайт излиза с нещо и се блокира работата на кабинета, може да стигнем до избори.“ Това каза той вчера пред БНР. Повод за коментара му бе напрежението, създадено след провала на промените в кабинета. Те трябваше да бъдат гласувани от парламента в четвъртък, но бяха отложени за неопределено засега време заради липсата на указ на президента Румен Радев за освобождаване от поста му на сегашния главен секретар на МВР Младен Маринов. Маринов е кандидатурата на премиера Бойко Борисов за нов министър на вътрешните работи. Президентът от своя страна контрира, че не е бил спазен законът.
Беше излишно да се задълбаваме в процедурата по освобождаването на Младен Маринов от поста на главен секретар на МВР, каза Сидеров. „Попитах дали не може без подпис на този указ да гласуваме министрите. Казаха, че може, но после можело да стане усложнение. По тази логика излиза, че Младен Маринов трябва цял живот да е главен секретар на МВР, ако президентът не му подпише указа за освобождаване. Можеше и без тези игри на процедурни упражнения и да не възбуждаме излишна драма между институциите, защото и без това между президентството и правителството непрекъснато прехвърчат искри. Това не е добре и е излишно“, допълни Сидеров.
Лидерът на "Атака" е съпредседател на съуправляващата коалиция "Обединени патриоти" и шеф на парламентарната група на коалицията. Той категорично е против оттеглянето на номирания за транспортен министър Александър Манолев. Часове след като пропадна гласуването на новите министри в Народното събрание миналата седмица, Манолев обяви оттеглянето на кандидатурата си заради медийни публикации, които го уличават в конфликт на интереси. Така парадоксално бе избягната възможността той да бъде одобрен за министър от депутатите и да се оттегли едва часове по-късно.
Кой ще е новият кандидат за поста на транспортен министър, ще стане ясно днес на съвет на управляващата коалиция. Той също ще бъде от ГЕРБ, от чиято квота са и тримата напускащи министри. Транспортният Ивайло Московски, регионалният Николай Нанков и вътрешният министър Валентин Радев подадоха оставки след поредната тежка автобусна катастрофа край Своге, която взе 17 жертви. За постовете им премиерът Борисов номинира съответно Александър Манолев, депутатката от ГЕРБ Петя Аврамова, бивш зам.-кмет на Враца, и Младен Маринов.
Според зам.-председателя на ГЕРБ и шеф на парламентарната група на партията ще се обсъждат две кандидатури, които били на хора от бранша. Имена не бяха посочени.
По повод на отказа на Александър Манолев да оглави поста министър на транспорта, Сидеров коментира: „При Манолев имаме атака, нападение не от сайт, не от медия, а от една политико-бизнес група, която има и сайт, но той е просто гарнитура, и която навремето слагаше министри в първия кабинет на Борисов. Този кръг в първия кабинет на Борисов наложи министрите Трайчо Трайков, Росен Плевнелиев, Симеон Дянков. Това бяха техните хора в правителството. Тук имаме една политическа опонираща групировка. Не казвам хубаво, лошо. Но това, че Манолев е бил в тази фирма или в онази фирма, не е повод да подава оставка. Аз съм на мнение, че Манолев не трябваше да подава оставка просто защото един сайт е написал нещо. Нападението над Манолев беше изкуствено и клякането пред тази атака за мен беше грешка, защото показваш, че могат да те манипулират“. Сидеров има предвид информации, че преди години Александър Манолев е имал общи фирми с лица от някогашните силови групировки.
Лидерът на „Атака“ защити и кандидатурата на главния секретар на МВР Младен Маринов за поста вътрешен министър: "Той е човек от системата. Досега имаше доста несполучливи министри. Той е минал през всички етапи на йерархията, познат от хората и познаващ самата система. Дали е подходящ или не, е преценил премиерът. Нека той да защити неговите качества."
До снощи премиерът Бойко Борисов не бе коментирал ситуацията с провала на промените в кабинета.
Доста остри обаче бяха думите на Сидеров за бъдещето на "Обединени патриоти": "Трябва да се казват различията, защото те не са в цвета в очите или в профила на лицето, а са идейни". Според него още тази седмица трябва да стане ясно как ще се явят "Обединените патриоти" на предстоящите евроизбори следващата година: „Няма да ги чакам следващите месеци, след което в 12 без 5 някой да извърти някакъв номер“.
Няма как да подпиша указ, при положение че няма съгласуване, което законът изисква, каза президентът Румен Радев в събота. Той добави, че има ясна законова процедура, която очаква да се спазва. "У нас сякаш се превърна в норма погазването на закона, а когато някой го спазва, вие ме питате защо. Аз мисля, че това вече е диагноза за нашата демокрация”, каза Радев пред журналисти в Kaзанлък. Така Радев даде сигнал, че няма да бърза с издаването на указ за освобождаването на Младен Маринов от поста главен секретар на МВР, за да стане вътрешен министър, написа Медиапул. Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов от своя страна коментира в събота, че липсата на президентски указ се дължи на технически проблем, а не на търсенето на политическа конфронтация. "Срокът беше доста кратък, а президентът имаше пътуване в чужбина и вероятно това не му е позволило да подпише документа. Вярвам, че всичко е въпрос на време и в сряда ще можем да гласуваме новите министри в Народното събрание", посочи Цветанов.
УСЛОЖНЕНИЯ
Президентът и правителството трябва да съгласуват и смяната на няколко десетки посланици, но процесът зацикли и няма публична информация как вървят преговорите. Допълнителен източник на напрежение се оказа решението на правителството тази година премиерът Бойко Борисов, а не Радев да води българската делегация за годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, допълва Медиапул. В събота държавният глава коментира, че обилните обяснения от Министерския съвет по темата "категорично не отговарят на истината“. "Проблемът изобщо не е дали ще ходи президентът или премиерът. Проблемът е дали се спазва законът, как се вземат решенията и дали се спазва духът на конституцията“, заяви Румен Радев. Президентът посочи, че Министерството на външните работи е нотифицирало в ООН премиера като ръководител на българската делегация без абсолютно никакво уведомяване на президентската институция. В петък външният министър Екатерина Захариева обясни, че делегацията за годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк е била съгласувана с президентството.