Медия без
политическа реклама

Войводиново се превърна в постоянна точка на напрежение

Жителите на селото заплашиха с нови протести, ако ромите се върнат обратно

През януари в селото бяха разрушени няколко ромски къщи. Част от гетото остана, а обитателите им избягаха.
БГНЕС
През януари в селото бяха разрушени няколко ромски къщи. Част от гетото остана, а обитателите им избягаха.

Побоят от двама роми над 33-годишния рейнджър Валентин Димов през януари стана причина пловдивското село Войводиново да живее в постоянно социално напрежение. От тогава до сега страстите избуяваха няколко пъти – при събаряне на част от гетото и изгонване на ромите, обявяването на условни присъди на биячите братя Пакетови и т.н. От няколко дни градусите отново са високи, след като в медийни репортажи бе припомнено, че роми са завели дела, включително в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Вчера жители на селото предупредиха, че ако малцинството се върне, ще започнат нови протести.

Ромите, подали жалби, са над 50. Повечето от делата са заведени в пловдивския административен съд. Те са заради действията на управата на община Марица при събарянето, но засега не постигат успех. Жалбите до Страсбург пък се опират в нарушени разпоредби от конвенцията за защита на правата на човека. Най-вече – че на потърпевшите следва да им се осигури алтернативно жилище. Европейският съд не е излязъл с крайно решение, но през април постанови привременни мерки, с които на три ромски семейства (общо 16 души с децата) трябва да им се осигури дом. Още тогава местната власт и хора от български етнос заявиха, че няма да пуснат обратно нито един представител на мургавия етнос. Община Марица обяснява непрекъснато, че няма пари да строи жилища на изгонените, а преди време предоставила парцел сами да си изградят, но те не го сторили. В политически план спорът далеч не касае единствено отношения на местно ниво, тъй като “Акция багер” бе организирана от вицепремиера (и лидер на ВМРО) Красимир Каракачанов.

Според председателя на правозащитната организация Български хелзинкски комитет Красимир Кънев ромите са били унизявани, дискриминирани, отказано им е било да се върнат. „Не е вярно, че някой е спирал достъпа им до домовете. И не е имало унизително отношение от страна нито на администрацията, нито на полицията”, опонира в ефира на Нова телевизия кметът на селото Димитър Тосев. Вероятността страстите да стихнат в следващите месеци е минимална с оглед на приближаващите местни избори.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Войводиново, протести, роми

Още по темата