Медия без
политическа реклама

Язовир "Бели Искър" не бил устойчив на земетръс

Метролозите не виждат проблеми във водоема, за който още през 2016 г. са издадени предписания поради "неизправни - частично работоспособни" съоръжения

21 Яну. 2020
Язовир "Бели Искър" трябва да осигури водоподаване за перничани вместо изпразнения яз. "Студена".
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Язовир "Бели Искър" трябва да осигури водоподаване за перничани вместо изпразнения яз. "Студена".

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор се опита да разсее съмненията, че насочването на допълнителни обеми вода към язовир "Бели Искър" покрай кризисния план за Перник може да застраши язовирната стена. На 2 януари ДАМТН е извършила извънредна проверка на язовира, която е показала, че техническото състояние на "Бели Искър" е добро, съобщи агенция БГНЕС, цитирайки надзора.  Към язовира, който захранва 25% от София, вече се насочват допълнителни обеми вода от деривация "Грънчар" и "Манастирска", които обикновено постъпват в друг язовир - "Белмекен". Идеята е тази вода да компенсира предоставянето на обеми за Перник. В същото време обаче още през 2016 г. състоянието  на язовирната стена на "Бели Искър" и съоръженията към нея са били определени като „неизправни – частично работоспособни“. Тогава е дадено и изрично предписание водното ниво да се поддържа не по-високо от кота 1876.00 м (2.0 м под кота преливен ръб)“, със срок на изпълнение - постоянен, до реконструкция на язовирната стена.

Към момента на инспекцията това изискване е било спазено, като водното ниво е на кота 1869,72 м., а завиреният обем е бил 8,8 млн. куб. м. Подаваното количество по напорна деривация е 0,723 куб. м/сек., съобщават от ДАМНТ. Оттам уточняват, че при проверката са анализирани данни от три визуални огледа и технически измервания от контролни датчици на стената и съоръженията към нея, като анализът е показал, че "няма наличие на изменения от базовите отклонения при контрола на съоръженията".

Ремонтът на язовир "Бели Искър" се поставя от Столична община като изрично условие за реализирането на плана за Перник. Още през 2018 г. язовирът бе включен в списъка с 418 подобни съоръжения, които имат нужда от спешен ремонт и следва да се реконструират с отпуснати 500 млн. лв. финансиране на "Държавната консолидационна компания". Не е ясно защо до момента ремонтът не е започнал. От решението на правителството за включване на язовира към списъка става ясно, че стената му е едно от най-старите хидротехнически съоръжения в страната. "Към момента на проектирането й не се е изисквало оразмеряване за земетръс. Стената е изградена от обикновен бетон портланд цимент, който не е устойчив на агресивното въздействие на слабо минерализираните снежни води. За прекратяване на проникване на атмосферни води в стената е необходимо да се запечата настилката на короната й. Коефициентът за сигурност за преобръщане е по-малък от нормативно заложения. Най-вероятните сценарии за разрушаване на стената са свързани със загуба на устойчивост – преобръщане и хлъзгане. Сеизмичният риск на стената силно зависи от водното ниво. Определеното с решение на ТЕС водно ниво в язовира е не по-високо от кота 1876,00 м и се поддържа съгласно предписаната кота. За да се експлоатира без ограничения, е необходимо стената да бъде укрепена", пише в решението на кабинета за присъединяване на язовира към кризисните съоръжения.

 

Още за водната криза в Перник и опитите на властта за справяне с нея.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?