Регионалните здравни инспекции пощуриха стотици хора със забавени ТЕЛК решения, които очакват правата им на пенсия и други помощи да бъдат служебно възстановени. Оказва се, че приетите изменения в закона за хората с увреждания и закона за здравето в момента водят до хаос вместо до облекчения.
За това сигнализира в писмо до здравното министерство и НОИ омбудсманът Диана Ковачева. Ковачева бе основен инициатор на законовите промени, но се опасява, че институциите не изпълняват добре текстовете.
Както „Сега“ писа, десетки хора загубиха права заради изтичащи ТЕЛК решения и забавяне във времето на поисканото от тях преосвидетелстване заради свръхнатовареност на комисиите. Така без тяхна вина хората губят реални права – пенсии и други помощи и облекчения в очакване на ново решение. За да не възниква такъв луфт, законодателят предвиди специален ред за служебно възобновяване на плащанията.
Регионалните здравни инспекции са ключовите звена в тази процедура. Депутатите дадоха 14-дневен срок от влизането в сила на промените на Регионалните здравни инспекции да изпратят информация за всички случаи на хора с изтекъл не по тяхна вина ТЕЛК на съответните институции, като този срок вече изтече.
Вместо резултати, новият ред за възобновяване на правата на хората е създал пълен хаос по места, предупреди Ковачева. „В жалбите си гражданите отбелязват, че не срещат разбиране и подкрепа от Регионалните здравни инспекции и от Териториалните поделения на Националния осигурителен институт в страната относно развитието на процедурата, регламентирана с измененията в Закона за хората с увреждания и Закона за здравето, в сила от 25.01.2023 г. Споделят безпокойството си, че непрекъснато са препращани от едната структура към другата, без да им бъде давано разяснение дали от РЗИ са изпълнени задълженията за изпращане на изискваната информация към ТП на НОИ и кога предстои да бъдат направени преводите на дължимите пенсии“, пише омбудсманът. Диана Ковачева допълва, че засегнатите гражданите очакват в най-скоро време да се възобновят правата, защото всеки ден забавяне за тях означава грубо неспазване на действащото законодателството и е равносилно на произвол.
Множество въпроси и оплаквания има и в групите за взаимопомощ във социалната мрежа „Фейсбук“. Липсата на ясна информация е редовен упрек от страна на десетки хора с увреждания, показва прегледът на постовете. "Колко време трябва да чака 91 г. жена (майка ми), която е на легло, за да бъде освидетелствана на место? Изминаха 4 месеца от подаване на необходимите документи в регионалното управление на ТЕЛК, гр. Ловеч! Вероятно умишлено се изчаква леталния изход! Егати социалната политика!!!", написа жена във фейсбук.
"На 1.2.2023 г. ми изтече ТЕЛК, но на 5.1.2023 г. подадох документи на ул. Димитър Греков 2. На 30.1.2023 г. документите бяха готови и прехвърлени на ул. Веслец 55, оттам искат още епикризи. От днес вече нямам пенсия, напук на всички изпълнени от мен нови разпоредби. НОВ ЗАКОН и т.н.....Това е положението!", пише мъж. Друг човек от Русе му отговаря, че не се изненадва, защото неговата пенсия е спряна още септември - ТЕЛК-ът му е бил до първи октомври и макар да си е подал документите още август месец, все още чака писмо, за да се яви пред ТЕЛК.
"Мислех, че само моята пенсия я няма, но виждам, че не съм сама. Виждам, че месец или 3 напред да се подадат документите винаги има разминаване на дати и хората стоят без пенсия", заключава друга жена.
УСПОКОЕНИЕ
"Изплащането с удължен срок на пенсии за инвалидност по списъците на Министерството на здравеопазването ще се извърши през първата половина на март", отговориха от НОИ. Оттам припомниха, че с промени в закона за хората с увреждания, в сила от 29.01.2023 г., се регламентира, че служебно се възобновяват правата (пенсии за инвалидност и/или добавки за чужда помощ) на лицата с изтекъл срок на експертното решение, които са подали заявление-декларация за преосвидетелстване до влизането в сила на закона, когато е налице забавяне в медицинската експертиза. "Информацията за тези лица бе получена от МЗ в Националния осигурителен институт (НОИ) на 13 февруари 2023 г. в законоустановения срок. До 20-о число се очаква и списък на лицата, за които към момента на генериране на списъците не е определена дата за преосвидетелстване. В изпълнение на закона НОИ ще изплати пенсиите и добавките по получените от МЗ списъци с удължен срок през първата половина на месец март 2023 г.", успокояват оттам.
Ще се възстанови и продължи изплащането на следните видове пенсии и добавки - лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване; лична пенсия за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест; лична пенсия за военна инвалидност; лична пенсия за гражданска инвалидност; социална пенсия за инвалидност; наследствена пенсия, която се изплаща на лица въз основа на определен в ЕР на ТЕЛК/НЕЛК процент на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; добавка за чужда помощ.
От МЗ също заявиха, че са направили всичко, което зависи от тях. "Още на 10 февруари т.г. сме подали към всички заинтересовани институции справка за лицата с изтекло експертно решение преди влизането в сила на промените в закона за хората с увреждания. В тази връзка, гражданите не трябва да предприемат нищо допълнително, тъй като всичко се предоставя на институциите по електронен път. В случаите на необходимост от преосвидетелстване, гражданите следва да подадат заявление за преосвидетелстване по обичайния ред поне три месеца преди изтичане срока на експертното решение", съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Динко Странски. Той подчерта, че в МЗ не е постъпил нито един сигнал от институция или от граждани, че системата, осигуряваща електронна свързаност между институциите, не работи и подчерта, че при сигнал министерството е готово да провери казуса веднага и да реагира своевременно.