От днес, 1 април 2025 г., всички медицински специалисти от териториалните експертни лекарските комисии (ТЕЛК) имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност и до цялата медицинска информация, вписана в Националната здравноинформационна система (НЗИС). Системата бе пусната в експлоатация от "Информационно обслужване", след успешен пилотен проект, който осигури достъп на лекарите от Националната експерта лекарска комисия (НЕЛК) до досиетата на гражданите с медицинска експертиза.
„Новата функционалност осигурява пълен достъп на 146 експертни комисии от цялата страна до всички направления, изследвания, епикризи, резултати и друга здравна информация на пациентите, които са подали документи за ТЕЛК решение“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в "Информационно обслужване". По думите му това ще намали многократно времето за разглеждане на документите за нетрудоспособност, ще улесни работата на комисиите и ще позволи на над 1800 лекари от медицинската експертиза да вземат, бързи, навременни и информирани решения за здравното състояние на пациентите при разглеждане на документацията. До момента, за издаването на ТЕЛК решение, гражданите чакаха по няколко месеца.
Връзката на ТЕЛК комисиите с досиетата би следвало да намали и възможностите за измама, тъй като лекарите вече ще имат достъп до цялата медицинска история на пациентите. Заявленията, освен това, вече се разпределят на случаен принцип. Ограничаването на прекия контакт между лекари и пациенти доведе до драстично намаляване на злоупотребите при издаването на ТЕЛК решения, посочват от "Информационно обслужване", въпреки че количествени данни за това не са представяни, а броят на ТЕЛК решенията очевидно расте, тъй като при инвалидните пенсии има 30% увеличение през 2024 г. спрямо 2023 г.
Гражданите вече имат възможност сами да наблюдават и контролират целия процес по издаването на медицински експертиза. През мобилното приложение еЗдраве и през сайта my.his.bg пациентите имат достъп до цялата налична документация, свързана с освидетелстването – направления от общопрактикуващ лекар, заявления, решения на ТЕЛК комисиите и др., обясняват от държавното дружество.
"Огромно забавяне, съмнения за злоупотреби и корупция. Това са основните проблеми при издаването на документи за ТЕЛК. Най-добрият начин те да бъдат преодолени е целият процес да е електронен и проследим в реално време", коментира зам.-министърът на здравеопазването Явор Пенчев.