Марк Маркес постави рекорд в мотоциклетизма

22 Окт. 2018
Марк Маркес е вдигнал своята "Хонда" на задна гума, докато пресича финала на пистата "Мотеги" като победител и вече 5-кратен световен шампион.

Пилотът на "Хонда" Марк Маркес си осигури предсрочно световната титла по мотоциклетизъм на писта в клас MotoGP и постави рекорд. 25-годишният испанец е най-младият 5-кратен шампион в Кралския клас, както и най-младият 7-кратен първенец в трите класа (другите са до 125 куб. см и до 250 куб. см).

На пистата "Мотеги" Маркес спечели състезанието за Гран при на Япония и си осигури втората поредна титла три кръга преди края на сезона. За да не успее Маркес да стане предсрочно шампион, трябваше Андреа Довициозо ("Дукати") да финишира пред него. Италианецът при това стартира от първа позиция, но не издържа на напрежението и две обиколки преди финала падна на завой №10, с което отвори пътя към безметежна 43-та победа в кариерата на Маркес.

Челната тройка допълниха Кал Кръчлоу (Вбр, "Хонда") и Алекс Ринс (Исп, "Сузуки"). Така Маркес събра 296 т. и на теория не може да бъде изместен от Довициозо (194). Трети, със 185 т., пък е 39-годишният италиански ветеран Валентино Роси ("Ямаха"), който финишира 4-ти в Япония. Роси е и единственият от действащите мотоциклетисти с повече титли от Маркес - той има 7 в Кралския клас и по една в другите два. За сравнение - Валентино спечели петата си титла (и то поредна) през 2005 г., когато бе на 26.