Медия без
политическа реклама

Как да изберем или да си направим сами дезинфектант за ръце?

29 Май 2020

Първо трябва да е ясно, че повечето препарати за дезинфекция нямат измиващо действие. Затова, ако ръцете ви са видимо замърсени, първо трябва да ги измиете с вода и сапун, да ги подсушите и едва след това, ако се налага или ако желаете, да използвате препарат за дезинфекция. Това са препоръките на Световната здравна организация, според която поддържането на лична хигиена е най-важната противоепидемиологична мярка, дори по-важна от носенето на маска и ръкавици.

Мнозина търговци предлагат антибактериални сапуни и измиващи препарати. В общия случай те рядко имат съществени предимства пред обикновения сапун. Трябва да се знае, че използването на антибактериални сапуни не гарантира и не замества дезинфекцията.

Съгласно препоръките на Световната здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на болестите в препаратите за дезинфекция на ръце трябва да се влагат алкохоли - етилов спирт, пропанол или изопропанол. Те са най-ефикасните и безопасни химикали, позволяващи ефективна редукция на патогените, включително коранавируса. Алкохолите влияят върху белтъците на микроорганизмите. Те водят до денатурация на протеините, което убива патогените. Препоръките на СЗО показват, че концентрацията на алкохола в препарата не трябва да е под 70% (тегло/тегло). Затова внимателно трябва да се четат етикетите - по-ниска концентрация няма дезинфектиращ ефект.

Освен алкохолите в търговските препарати се влагат и други активни вещества. Това най-често са chlorhexidine, hexachlorophene, quaternary ammonium compounds, povidone-iodine, triclosan и др. Обикновено изброените съединения усилват дезинфектиращия ефект на алкохолите. В някои случаи те имат остатъчно действие и удължават с часове активността на препаратите. Част от активните вещества обаче могат да предизвикат дразнене или дори увреждане на кожата и затова те се използват главно в продуктите за професионална употреба, например за медицински цели.

Друга задължителна съставка са протекторите, предпазващи кожата от дразнене и изсъхване. Най-ефикасен и евтин вариант е влагането на глицерин, който също е препоръчан от СЗО. Някои търговци добавят и различни растителни масла, животински мазнини, екстракти от растения, парфюми и аромати. Ползата от тези добавки не е доказана, те придават приятен аромат, но може да предизвикат алергизиране на кожата. Затова избирайте препаратите с прости компоненти – алкохоли, глицерин, вода.

За да подобрят търговския вид и за по-голямо удобство се предлагат и препарати под формата на гелове. Доказано е обаче, че геловете имат по-слабо дезинфектиращо действие. Затова избирайте течните препарати, съветват специалисти.

Не използвайте за почистване на ръцете дезинфектанти за повърхности. Както и препарати, съдържащи водороден пероксид, силни киселини или основи или активен хлор - всички те може да наранят кожата. Не трябва да се забравя, че алкохолите са силно летливи и лесно се изпаряват, затова след употреба трябва плътно да се затварят опаковките.

 

Рецептата на Световната здравна организация

   ● 800 мл етилов спирт 96%;

  ● 15 мл глицерин;

  ● 2 мл водороден пероксид (кислородна вода);

  ● допълване с дестилирана вода до 1000 мл

Препоръчително е изходният алкохол да е чист 96%, без добавки и денатуриране. Водородният пероксид се използва, за да убива спорите на бактериите, които в повечето случаи са устойчиви на алкохолите. Глицеринът в препоръчителната концентрация се смята за достатъчен протектор за кожни раздразнения. След смесване на компонентите трябва да престои поне 72 часа - време, необходимо, за да може водородният пероксид да убие спорите в съдовете и да се разгради.

Още по темата