Дезинфекция на всички гранични пунктове ще бъде въведена за автомобили от утре заради усложнената епидемична обстановка, основно в Гърция и Румъния, и многото регистрирани случаи на чума по дребните преживни животни там. Това съобщи директорът на БАБХ д-р Светлозар Патарински, цитиран от Би Ти Ви. За мярката страната ни е информирала по дипломатически път съседите. Докато върви дипломатическото съгласуване, дезинфекцията ще е безплатна.
Първо бе въведена дезинфекция по границата с Турция. Първата седмица и тя беше без пари заради технически проблеми. Вече се плаща, каза още Патарински. Днес той и зам.-министърът на земеделието Деян Стратев присъстваха на заседание на Областната епизоотична комисия в Кърджали, свикана спешно заради регистрирано огнище на чума по овцете в гръцкото с. Ясмос, на 10 км от границата.
Към момента у нас няма регистриран случай на заболяването, но страната ни вече въведе превантивни мерки на национално ниво. Зам.-министърът на земеделието съобщи, че през последните два месеца у нас от Румъния и Гърция няма внос на живи животни. В началото на юни има два регистрирани вноса на животни към кланици в страната, но те са преди в Гърция да бъдат установени огнища на заболяването.
У нас последно болни от чума животни имаше през лятото на 2018 г. в община Болярово.
ЗЛАТНА ЛОКВА
Т.нар. "златна локва" - пунктът за дезинфекция на ГКПП Капитан Андреево, е постоянен извор на скандали в държавата от над десетилетие насам. В продължение на години таксата, която носи милиони от трафика на автомобили през границата с Турция, бе поверена на частна фирма, близка до сенчестия бизнесмен Красимир Каменов-Къро. Договорът е сключен без конкурс от първия кабинет на Бойко Борисов. Таксата за леки автомобили е 5 лева, а за товарни и автобуси - няколко пъти повече. От пръскането на граничния пункт фирмата печели няколко милиона годишно.
Това е дейност, която по закон трябва да се изпълнява от Агенцията по храните (БАБХ) и по-конкретно от ветеринарни лекари, и то само при наличието на епидемична заплаха в съседните страни.
През март 2023 г. правителството на Кирил Петков реши да прекрати порочната практика, но не му стигна времето да си върне държавния контрол върху границите (на частници са поверени и "локвите" на другите два пункта Лесово и Свиленград). През април т.г. кабинетът "Главчев" тихомълком гласува обезщетение от 12 милиона лева за прекратяване на (уж изтеклия) договор с фирмата "Пи.Еф.Си.", спечелила стотици милиони от "златната локва" през годините и уличена в десетки нарушения.
Дезинфекцията на европейските граници - с Гърция и Румъния, беше напълно изоставена след приема ни в ЕС, но очевидно заради чумната опасност ще бъде също възстановена.