Сезонът на ваканциите настъпи и Европейски потребителски център дава съвети как да си спестим главоболия при пътуване.
Резервациите
-
Когато избирате хотел, отделете време да разгледайте внимателно всички снимки и отзиви, защото те дават ценна информация за обстановката, хигиената и условията, както и за отношението. Добре е да имате предвид, че платформите, които предлагат резервации в хотели или апартаменти, не поемат отговорност за промени, които правят местата за настаняване.
-
Проверете политиките на хотела за анулиране на нощувка в случай, че плановете се променят, тъй като е възможно да няма предвидено връщане на пари или то да е обвързано с конкретни срокове.
-
Ако имате специални изисквания - например инвалидна рампа/тоалетна, детско легълце/люлка или легло за домашен любимец, е добре да проверите предварително дали хотелът е в състояние да Ви ги предостави и дали е необходимо да платите допълнителна такса за тях.
-
Ако решите да закупите пакетна почивка през туристическа агенция, прочетете обстойно договора си и се запознайте с всички условия,- преди да резервирате.
-
Повече информация относно пакетните почивки ще намерите на сайта на ЕПЦ.
Полетите
-
Проверете внимателно датата и часа на заминаване и преценете в колко часа съответно да сте на летището. Повечето авиокомпании съветват да сте там 2 часа по-рано, но имайте предвид, че за най-големите летища може това време да не е достатъчно да минете през всички проверки и да стигнете до гейта си.
-
Преценете дали на дигиталната си бордна карта разчитате достатъчно добре всички детайли и при нужда я разпечатайте, за да сте сигурни, че сте наясно с всичко.
-
В случай на закъснение на полета, не забравяйте, че сте отговорен за това да следите таблата с информация за полета си и да сте близо до гейта. Има случаи, в които таблата показват по-голямо закъснение от реалното и затова съветваме да проверявате редовно както дали е отворен вашият гейт, така и имейла си за актуална информация от страна на авиокомпанията.
-
Можете да намерите повече информация за Вашите потребителски права при пътуване на сайта на ЕПЦ.
-
Внимавайте с документите - проверете до кога са валидни личната карта и паспортът, преди да запазите полет, тъй като документът, с който посочвате, че ще летите, трябва да изтича след не по-малко от 6 месеца.
-
Шофьорската Ви книжка, банкова карта, данъчен или пощенски документ не може да бъдат приети като документ за самоличност при пътуване.
-
Ако ще пътувате до страна извън ЕС, се уверете дали не е необходима виза и какъв трябва да е нейният срок. Подобна проверка е необходима и ако ще бъдете придружени от вашият съпруг/съпруга и те не са граждани на ЕС, дори и да пътувате само в рамките на Общността.
Багажът
-
Ако изберете да летите само с ръчен багаж, проверете размерите, които авиокомпанията допуска на борда; напомняме, че нямате право да пренасяте течности в разфасовки над 100 мл. Предлагаме ви да си закупите пътнически сетове от любимата ви козметика или да пресипете позволеното количество в шишенца с допустимата вместимост. Не забравяйте, че трябва да бъдат опаковани в прозрачен плик или несесер, който да бъде показан при проверка на летището.
-
Ако имате и чекиран багаж, съветваме да сложите всичко най-важно като документи, лекарства, ключовете за вкъщи, дрехи за преобличане и най-основна козметика в ръчния. Така, ако чекираният багаж закъснее, ще имате под ръка нещата от първа необходимост.
-
Сложете етикети с името и данните си за контакт на багажа за чекиране, за може да бъде намерен по-бързо в случай, че бъде изгубен.
-
Всякакви остри предмети, които могат да бъдат използвани като оръжие, не се допускат на борда на самолета и следва да бъдат прибрани в чекирания багаж (става дума за тирбушон, ножици, ножове и др.).
-
Случва се чекиран багаж да се загуби. Затова не слагайте в него ценни предмети, или ги застраховайте.
-
Стегнете багажа си умно. Проверете прогнозата за времето и изберете най-подходящите си тоалети, не забравяйте удобни обувки, връхна дреха, слънцезащитен крем, репелент против насекоми, зарядното.
Хотелът
-
Информирайте се предварително за часовете на настаняване и освобождаване на стаята в хотела или в апартамента, за да съобразите плановете си за първия и последния ден от почивката.
-
При настаняването огледайте добре стаята и се уверете, че е съвестно почистена, заредена с чисто спално бельо и отговаря на резервацията, която сте направили. Ако забележите нередност, веднага уведомете персонала. Ако ви откажат съдействие при проблем със стаята, направете писмено оплакване към хотела на място и запазете снимки като доказателство.
-
Попитайте предварително за начина на плащане и евентуално фактуриране, поинтересувайте се за възможни допълнителни такси, за да си спестите неприятни изненади.
Банските
-
Търсите нов ефектен бански, плажна чанта или хавлия? В интернет е пълно с изкушения, но внимавайте - има и ненадеждни онлайн търговци.
-
Разгледайте добре сайта на търговеца и се уверете, че няма нищо съмнително като на пример името му не съответства на предлаганите стоки, уеб адресът изглежда странно, снимките са с лошо качество или връзките в сайта не работят правилно.
-
Ако пазарувате на платформа с много продавачи, проверете дали артикулът е предлаган от самата платформа или от трети търговец. Ако е предлагана от трети търговец проверете неговия сайт или поне коментарите за него в платформата, за да се уверите, че е надежден.
-
Дори уеб адресът да завършва на “.bg” не е гарантирано, че търговецът е регистриран в България.Най-добре проверете адреса му с Google maps. Можете да използвате и някоя от търсачките, цитирани на сайта на ЕПЦ.
-
Уверете се, че цената, която виждате на екрана, е крайната цена на поръчката, и едва тогава я потвърдете.