Медия без
политическа реклама

Как ще се плаща за работа по Коледа и Нова година

Възнаграждението за извънреден труд в празнични и в почивни дни е различно

17 Дек. 2021
Pixabay

В календара за 2021 г. дните от 24 до 28 декември са оцветени в червено. Какво означава това за хората, които ще работят в тези дни? Какви ще бъдат възнагражденията им? Как ще се плаща и на онези, които ще се трудят в първите дни на новата година - 1 и 2 януари се падат в събота и неделя? Ето разясненията на експертите:
Обозначаването на ден в календара в червено означава, че той е за отдих или за празненство, но това не носи информацията, която е съществена за заплащането на работника - то зависи от това дали става дума за официален празник, или просто за почивен ден. При това често се случва официален празник да се падне в събота или в неделя - точно както се получава с наближаващата Коледа. Какво следва от това? 
 
"По закон заплащането за работа на официален празник и в почивни дни е различно. Сега празничните 25 и 26 декември са в събота и неделя, а първите два работни дни след това са неприсъствени, но те нямат статута на официален празник“, уточнява адвокат Мирослав Димитров, експерт в КНСБ, пред БНР. 

От това ще дойде разликата във възнаграждението на тези, които ще работят на 25 и 26 декември, с дължимото на онези, които ще бъдат на работа на 27 и 28 декември. Разликата идва от това дали те работят при петдневна работна седмица - по стандартно, обичайно работно време, или работят по график, при сумирано изчисляване на работното време.
Първата група при работа в почивни или празнични дни полага извънреден труд и това означава, че ѝ се полага увеличено възнаграждение на две различни правни основания – веднъж, защото са работили в почивен ден, и втори път – че са работили на официален празник, пояснява адв. Димитров.

„Но за тези, които работят при сумирано изчисляване на работното време, увеличение се полага само за труд в празничните дни - тоест на 24, 25 и 26 декември. 

Според Кодекса на труда хората, които се трудят на официалните празници, имат право на двойно възнаграждение (минимум). А ако трудът по празници е и извънреден, надницата е четворна, напомнят от Главна инспекция по труда.

За работата в т.нар. неприсъствени дни, с които се компенсира съвпадението на празниците с почивните, се заплаща по-високо възнаграждение само ако трудът е извънреден. Увеличението в този случай е със 75%. Това важи и при подневно отчитане на работното време. В тези случаи работодателят трябва да възложи работата с нарочна заповед, издадена поне 24 часа по-рано, с която работникът да е запознат срещу подпис.

Въпроси, свързани със заплащането по празниците, можете да задавате на горещия телефон на инспекцията по труда 0700 17 670.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

спести

Още по темата