Направихте изгодни покупки през интернет от кампанията Черен петък, посоченото от търговеца време за доставка изтече, а пратката я няма. В подобна ситуация могат да изпаднат мнозина заради бума на е-поръчки, тъй като онлайн търговците и/или куриерските служби не смогват да обработят пратките. Нерядко потребителите са като в играта "пиян морков" - е-магазинът твърди, че куриерската фирма се бави, а тя, от своя страна, обвинява продавача, че закъснява. Какви са правата ни и как да реагираме? Ето съветите на онлайн платформата „Ние, потребителите“:
Е-търговецът носи изцяло отговорността пратката да пристигне в посочения от него срок (обикновено е 7 дни). И би трябвало да е наясно, че в сезоните на големите намаления и голямото пазаруване - Черен петък, Коледа, Нова година, закъсненията са неизбежни. С други думи, онлайн магазинът е длъжен да предупреди купувачите, че времето за доставка може да се удължи с "хикс" дни.
Какво казва Законът
за защита на потребителите? Ако търговецът не достави стоките в предварително уговорения срок, страните може да се споразумеят за нов в зависимост от обстоятелствата. При неспазване и на новия срок потребителят има право да развали договора, т.е. да откаже поръчката.
Ако потребителят е уведомил продавача още преди да приключи е-поръчката, че държи на определен срок, а колетът закъснее, може незабавно да развали договора. И освен това може да претендира за обезщетение или неустойка по общия ред.
При разваляне на договора в която и да е от хипотезите търговецът е длъжен да възстанови на потребителя без неоправдано забавяне всички платени по него суми.
Неспазването на уговорения срок е
нелоялна търговска практика
не само защото не отговаря на изискванията за добросъвестност и професионална компетентност. В хипотезата, в която търговецът се е ангажирал да изпрати колета в срок, знаейки, че едва ли ще успее да се вмести в указаното време, вече говорим за премълчаване на съществена информация - той съзнателно е изкушил клиента да направи покупката, обещавайки му невъзможното.
Комисията за защита на потребителите трябва да докаже нелоялната практика, за която санкцията може да достигне до 50 000 лв., посочват от „Ние, потребителите“.