Когато купуваме или продаваме имот, често си мислим, че можем да се справим сами. Така ли е наистина и знаем ли всички особености при такива сделки? Избери брокер, а не обява!, съветват от Националното сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) на сайта "Моите пари".
Първа стъпка е продавачите добре да преценят дали ще излязат на пазара самостоятелно, или ще използват професионална консултантска помощ. Недостатъците от посредниците не се изчерпват само със заплащането на хонорар за услугата (най-често 3% от стойността на продаваното жилище) - продавачите е възможно да се сблъскат с неподготвени "специалисти" и в крайна сметка да получат некачествена услуга, от която да загубят пари.
Затова най-важната стъпка е изборът на агенция и брокер за продажбата на имота. "Истинският професионалист няма да помогне единствено с осигуряване на огледи от потенциални купувачи. Списъкът с услугите му е дълъг, а европейският стандарт изисква големи познания в различни области - от правните въпроси през конструкцията на сградите до маркетинг и психология", посочват от НСНИ.
Грешно решение е продавачите да работят с много агенции едновременно, мислейки си, че така по-лесно ще открият купувача. Когато работиш с няколко брокери, е много вероятно те да започнат без твое одобрение да свалят цената, която си обявил. Просто така те целят да излязат на първо място в платформите за продажби с най-ниската цена за въпросния имот. Освен това всеки брокер би искал да продаде възможно най-бързо имота, като ви притиска да продавате, а така не може да се постигне справедлива цена.
Изборът на една агенция или един брокер при продажба на жилище е най-доброто решение. При този случай се подписва договор за ексклузивни права, но внимавайте продажбата на имота да не остане "заключена" само от този брокер. Настоявайте в договора да се включи клауза, която го задължава да предлага имота и към купувачите на останалите агенции.
Изборът на брокер може да стане с референции от познати, които вече са ползвали услугите му. Ако не може да попаднете на такива, срещнете се с две-три компании, на които да зададете своите въпроси. От една година Националното сдружение "Недвижими имоти" е изготвило професионален регистър на агенциите и брокерите - publicregister.bg, в който са включени 300 компании и физически лица. Регистърът е доброволен, но участниците в него са гарантирали, че ще спазват етичните правила на професията. Освен това НСНИ са издали специален наръчник "Как да изберем брокер". Така ще е сигурно, че няма да попаднете на мними брокери.
Сигнал за нещо нередно е и размерът на комисионата. Прекалено ниски проценти от рода на 2% за София със сигурност не гарантират, че брокерът ще поеме голяма отговорност към вашата сделка.
Избраният брокер ще бъде много полезен при правилното определяне на стойността на жилищния имот - той е запознат с цените в района и с всички критерии, които трябва да се вземат предвид, а малко продавачи имат тези познания. Ако имотът е надценен - човек може да загуби много време и най-вероятно и пари, за да го продаде. Ако е подценен - отново губи пари.
Добрият консултант никога няма да притисне клиента си да продава и винаги ще търси подход за справедлива цена, казват от НСНИ. Възможно е да се стартира с малко по-висока цена от очакваната средна за района, ако клиентът няма нужда от по-бърза сделка. А след месец-два, ако няма оферти, тя да се коригира надолу.