Медия без
политическа реклама

Сделките с имоти бележат 12% спад за първите 6 месеца

Всички участници на пазара са по-консервативни, но намаление на цените на жилищата не се забелязва, казват брокери

10 Авг. 2023
Илияна Кирилова

Спадът на обема на сделките с имоти тази година е видим и той се усеща от всички участници на пазара. В очакване на по-високи лихви купувачите са по-внимателни, банките вече са малко по-консервативни при отпускане на кредити, предприемачите също задържат проектитети си.

Това коментира пред БНР Добромир Ганев - председател на Националното сдружение "Недвижими имоти". 

 "Обемът от сделки за първите 6 месеца на годината отбелязва спад от 12% за страната спрямо миналата година като за по-големите градове този спад достига и до 17%, посочи Добромир Ганев. Това е тенденция от две поредни тримесечия, но трябва да се има предвид, че миналата година бе най-силната на пазара на недвижими имоти от последните 15 години, уточни той.

Брокерите на недвижими имоти отчитат, че част от кандидат-купувачите - тези с по-ниски доходи, са в изчаквателна позиция. Все още лихвите по ипотечните кредити у нас са на едни от най-ниските нива в Европа - под 3%, но въпреки това се забелязва отлив от търсене на кредити. Статистиката показва, че през първото тримесечие ипотечното кредитиране се свива с 3%, посочи Ганев.

Прогнозите на финансовите експерти са, че през есента е възможно лихвите по ипотеките да се увеличат с 0.5%. Сметките показват, че средната месечна вноска по ипотека ще се вдигне с около 50 лв. Това засега ще важи за новоотпуснатите кредити, докато при вече изтеглените, лихвите ще тръгнат нагоре, когато банките започнат да вдигат лихвите по депозитите.

"Ние не сме толкова зависими от ипотечното кредитиране и сме далеч от развитите пазари, като това се обяснява и с доходите на населението. Само в София около 50% от сделките се случват с някакво ипотечно кредитиране, докато в останалите големи градове този дял е максимум 35, в някъде и под 30%", посочи Ганев и даде за пример САЩ, където ипотечното кредитиране като участие в сделките е 75-80%.

Спад на цените на жилищата обаче не се очаква, казват от сдружение "Недвижими имоти". Все пак оттам посочват, че вече не се реализират големите ценови скокове от последните две години. През първото тримесечие на годината ръстът за страната е 9%, а за София - 12%, обяви Ганев.

Според него задържането на излизане на нови жилища на пазара, както и охлаждането на кредитния бум, балансират пазара и не позволяват спад на цените.

"Започнатото ново строителство в София е по-малко с 56%, а във Варна и Пловдив спадът е още по-голям. Само в Бургас тази година има ръст. Т.е. предприемачите са доста предпазливи. Което създава този баланс - когато предлагането намалява, това влияе да няма спад на цените", посочи Ганев.

Тези дни НСИ също публикува данни, които показват, че броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през второто тримесечие на 2023 г. намаляват в сравнение с миналата година 1.4%. В същото време броят на жилищата в тези сгради е по-голям с 27%.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата