Подаването на електронна данъчна декларация до 31 март и превеждането в пълен размер на данъка върху доходите от миналата година носят 5% отстъпка от налога, но не повече от 500 лв. Предварително попълнените от НАП данъчни декларации са налични на сайта на агенцията от средата на март и данъкоплатците с ПИК или електронен подпис имат малко дни да се възползват от отстъпката.
НАП е попълнила декларациите с доходите от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, агросубсидии, наеми при отдаване на имот на юридически лица, а също и доходи от продажби през интернет. Информация за последните е набрана единствено от наложените платежи на куриерските фирми.
Не всички доходи от продажби по интернет са облагаеми - само тези, получени при продажба на предмети, закупени с цел препродажба или произведени с цел продажба. В Приложение 2 на данъчната декларация обаче НАП е включила всички продажби чрез платформите за е-търговия, за които има информация за наложен платеж, дори и тези на лични вещи - стар велосипед, телефон, книги, ски... Такива сделки не подлежат на облагане, затова данъкоплатците трябва внимателно да огледат данните в Приложение 2 и да ги премахнат с натискането на бутона, който позволява изтриване. Ако това не бъде направено, означава, че данъкоплатецът се съгласява със записаните данни и ще трябва да плати 15% данък върху тези доходи, а не 10%, какъвто е налогът за доходите от трудова дейност.
Вече има случаи, когато данъкоплатци установяват, че в Приложение 2 фигурират суми, които не са от продажби, а от покупки на стоки от интернет. Грешката е забелязана, когато закупената стока се е оказала дефектна или не отговаряща на описанието и купувачът я отказва. Търговецът връща парите, но куриерската служба отразява документа като наложен платеж, който изпраща на НАП. И в този случай данъкоплатецът трябва просто да изтрие този доход от Приложение 2.
Когато в предварително попълнената електронна данъчна декларация данните се коригират, автоматично се преизчислява дължимият данък наново. Такива корекции може да се правят и за другите видове доходи, ако данъкоплатецът не е съгласен с попълнените вече суми. Добре е обаче преди това да се потърси и консултация с НАП, за да се уточнят претенциите. В същото време данъкоплатецът трябва да декларира липсващи данни за доходи - например от наем, получаван от физически лица.
Крайният срок за деклариране на доходите от 2021 г. и плащането на дължимия данък е 3 май 2022 г. Данъчна декларация не подават само данъкоплатците, които имат единствено доходи от трудови правоотношения и нямат намерение да ползват данъчни отстъпки за деца, за ипотечен кредит при млади семейства или за дарения към лечебни заведения, детски градини, организации на хора с увреждания.