Покачването на цените на жилищата в големите градове в страната и особено в София вече е обезпокоително. Експерти по недвижими имоти предупреждават, че в последните два-три месеца зачестяват случаите, когато банките не приемат за пазарни договорени цени на апартаменти и поставят доста по-ниска оценка. От друга страна, икономисти и финансисти очакват още през втората половина на тази година Европейската централна банка да започне да вдига лихвите. Въпреки че увеличението на лихвите по кредитите няма да стане шоково, а с малки и плавни стъпки, разсрочени във времето, промяната може да предизвика сривове в бюджетите на много домакинства.
Ето защо от консултантската компания "Кредит Навигатор" съветват всички, които смятат да финансират покупката на жилище с банков заем: Бъдете консервативни!
1. Доходът трябва да издържи на по-висока лихва
Не се доверявайте единствено на критериите на банките за платежоспособност. Заложете допълнителни изисквания и тогава проверете вашата платежоспособност. Например, въпреки че лихвата в момента е 2.5%, изчислете платежоспособността си при 5% лихва. Ако доходът издържи при нея, спокойно може да се тегли кредит, посочват кредитните консултанти. Ето какво показват по-детайлните сметки: при среден размер на кредита от 150 хил. лв. и лихва 2.5% месечната вноска излиза 670 лв. при 25 години изплащане. Ако лихвата се завиши до 5%, месечната вноска ще скочи на 870 лв.
2. Не повече от 30% от месечните доходи трябва да отиват за погасяване
В тези 30% трябва да влизат кредити в семейството, включително и застраховките, които ги съпътстват. За хората с големи заплати този дял може да достигне и до 50%. Освен това при покупка на жилище с ипотека трябва да осигурите поне 15% от стойността на жилището със свои пари плюс разходите по покупката на жилището.
3. Заделете настрана от 3 до 6 месечни вноски
Те ще ви помогнат, в случай че изпаднете в затруднение. Ако имате увереност, че доходите ви са сигурни в следващите няколко години, по-добре не теглете заем срещу ипотека.