"Към момента не се наблюдава риск от недостиг на лекарствени продукти в България", това съобщиха от Българска генерична фармацевтична асоциация (БГФармА). По-рано днес прокуратурата възложи проверки именно заради недостига на лекарства, който от дни е видим в аптечната мрежа.
От БГФармА посочват, че следят с непрекъснато внимание, ангажираност и съпричастност развитието на пандемията от COVID-19 и осигуряването на българските граждани с лекарства. "Искаме да уверим българското общество, че към момента не се наблюдава риск от недостиг на лекарствени продукти в България. Нашите компании поддържат резервни наличности, както на субстанции за производство, така и на готови лекарствени форми за справяне с кризисни ситуации като настоящата", заявяват от асоциацията.
"БГФармА, в която членуват 16 български и международни компании, заявява най-отговорно, че процесът на производство на лекарства за милиони български граждани продължава и ще продължи без прекъсване! Пациентите ще разполагат с необходимите генерични медикаменти за лечение на своите остри и хронични заболявания! Разчитаме на професионалното поведение на нашите колеги - търговците на едро и аптеките да осигурят непрекъснато и редовно доставяне на медикаменти по веригата производител - търговец на едро - аптека и зареждането на максимално широка номенклатура от медикаменти в аптеките, за да не се получават откази по логистични причини", посочват още от фармацевтичната асоциация. Оттам заявяват, че в държавата има ясна организация и отговорни лица за всекидневен мониторинг за наличностите на лекарствени продукти, складови наличности и линиите на доставка. И обешават да продължат да осигуряват непрекъсната наличност и достъп на българските граждани до лекарства, както за лечение на COVID-19, така и за терапия на масовите социално-значими заболявания.
От БГФармА смятат, че дори и в тези дни на развихрила се пандемична вълна не бива да се допуска разстройване на системата за осигуряване на лечението на гражданите. Това според тях може да се постигне само при тясно сътрудничество между лекарите, предписващи медикаментите, фармацевтите, които ги отпускат, както и гражданите, които посещават аптеките.
"Призоваваме българските граждани да запазят спокойствие! Не се презапасявайте с медикаменти, особено антибиотици, антивирусни средства, лекарства, предотвратяващи кръвосъсирването, дори да имате възможност без предписание да ги закупите от аптеката. Самолечение, особено с лекарства, отпускани с рецепта, в много случаи може да има неблагоприятни, дори фатални последици!", завършват оттам.
По-рано днес стана ясно, че Върховна административна прокуратура (ВАП) e сезирала министъра на здравеопазването, изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за лекарствата (ИАЛ) и директора на Националната агенция по приходите (НАП) "да организират и осъществят проверки за наличието на недостиг на медикаментите в болничните заведения и аптеките в страната".
Това съобщават от ВАП. И допълват, че вече е образувана преписка по информация в медиите, според която в аптеките има сериозен недостиг на определени лекарства.
"Възложените проверки следва да установят има ли недостиг на медикаменти в болничните заведения и аптеките в страната, и ако отговорът е положителен - дали последният се дължи на задържането им от притежателите на разрешение за употреба, на производителите, вносителите, търговците на едро с лекарствени продукти и активни вещества, на посредниците в областта на лекарствените продукти, на аптеките и дрогериите, след което да се предприемат конкретни мерки. Следва да се установи, също така, налице ли е засилен износ в чужбина на жизненоважни за системата медикаменти. Ако такъв е налице, Министерство на здравеопазването (МЗ) да предприеме незабавни мерки, с оглед минимализиране, респективно компенсиране недостига на медикаменти в болничните заведения и аптеките в страната", се казва още в съобщението.
Прокуратурата съобщава още, че здравното министерство е изпратило данни за дружества, "които е възможно да осъществяват подобни действия". И допълва, че за проверката на тези дружества трябва да има съдействие и от НАП.
"Доклад с обобщена информация от проверките трябва да бъде изпратен във ВАП в най-кратък срок", завършва съобщението, без да уточни колко е този най-кратък срок.