Медия без
политическа реклама

Фармацевтите са в протестна готовност заради закон на "Възраждане"

Организациите са против проекта държавата да финансира аптеки и автомати за лекарства

Днес, 07:38
Автомати за лекарства вече има пред много аптеки, но в тях могат да се продават само лекарства без рецепта, изброени в наредба.
Сега
Автомати за лекарства вече има пред много аптеки, но в тях могат да се продават само лекарства без рецепта, изброени в наредба.

След стихийното законотворчество по несъществуващи проблеми, "Възраждане" се залови да решава и един съвсем реален - липсата на аптеки и денонощни аптеки извън големия град, но успя с усилията си да обедини всички фармацевтични организации срещу себе си.

Пет организации на фармацевтите и собствениците на аптеки обявиха, че са в протестна готовност във връзка с приетия на първо четене в парламента законопроект. Законопроектът предвижда държавата да финансира откриването на аптеки и автомати за лекарства в областите, общините и населените места, за които е установен недостиг според националната аптечна карта. Как ще става това законопроектът не казва - това ще се регламентира в наредба, която трябва да се издаде от министъра на здравеопазването и да се съгласува с министъра на финансите. Текстът мина на първо четене в парламента миналата седмица с широка подкрепа, но и заявки от другите партии да се редактира преди второто четене.

В събота фармацевтичното съсловие е провело, според съобщението, безпрецедентна среща в много широк формат, на която всички са изразили възмущение от дискусията в пленарна зала. Народни представители открито заговориха, че предвиждат отпускане на лекарства по лекарско предписание чрез автомати извън територията на аптеката, пишат от организациите. "Това би било прецедент с непоправими и необратими последици за сигурността и здравето на пациентите, като по този начин ще се влоши достъпът на пациентите до лекарствени продукти и фармацевтични грижи. Законопроектът в този вид няма да реши нито един от проблемите в лакарствоснабдяването, напротив ще задълбочи настоящите и има потенциала да отвори нови", твърдят от съсловието.

Новата уредба води до опасенията на магистър-фармацевтите, че се цели скрита коренна промяна на условията за упражняване на професията и застрашаване на сигурността и здравето на пациентите в полза на корпоративни интереси на собственици на автомати, предупреждават организациите. Против са и двете министерства, които според Костадин Костадинов трябва да уредят как ще се финансират с държавни пари тези аптеки.

В законопроекта е заложен и стимул за самите фармацевти да разкриват аптеки в малки населени места - 8% корпоративен данък.

Проблемът с липсата на достъп до лекарства за хиляди българи е съвсем реален и от години се правят усилия да бъде решен. Бяха разрешени автоматите за лекарства, но чрез тях могат да се продават само лекарства без лекарско предписание. Според цитирани в мотивите данни, у нас има 13 областни града без денонощна аптека - денонощните аптеки въобще в цялата страна са едва 56 и са разположени в 14 общини.

Към нишата с автоматите за лекарства през годините е имало всякакви апетити. Най-куриозният проект беше замаскиран под формата на високотехнологичен парк и предвиждаше автомати за лекарства, свързани с магистър-фармацевти, които да дават дистанционно консултации за лекарства с рецепта. След като стана ясно, че няма да се разреши продажбата на лекарства с рецепта по вендинг машини, инвеститорът сам оттегли проекта си. Този случай е от времето на последното правителство на Бойко Борисов. Но и миналата година бе направен подобен опит, този път през наредба, която обаче влизаше в колизия със закона. Тогава проектът бе оттеглен от МЗ броени часове, след като бе пуснат за обществено обсъждане.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?