Социалното министерство оповести правилата, по които ще работят различните видове институции за социална подкрепа в следващите седмици, когато България влиза в нов локдаун. В тях отново се предвижда изключително спорното изискване при настаняване в услуга от резидентен тип - домове за деца, възрастни, центрове за хора, пострадали от насилие, да се представя отрицателен резултат от PCR тест, който да е за сметка на лицето.
PCR тестът трябва да е направен не по-рано от 48 часа преди постъпване в социалната услуга, въпреки че тя ще приема само спешни случаи. Ако човек не може да поеме цената на теста за своя сметка "или с помощта на близките си", то може да кандидатства за еднократна помощ от Агенцията за социална помощ. За разлика отпреди няколко месеца, сега все пак е предвидена възможност деца и възрастни да бъдат настанени по спешност и без проведен тест, като задължително се създава организация да бъдат изолирани в самостоятелна стая за 14 дни. Остава под въпрос обаче дали съответната институция има персонал и възможност да изолира новия си обитател по този начин.
Не е ясно защо нуждаещите се от помощ и техните близки трябва да плащат за тест, който е изискване на държавата. Когато за първи път бе въведено това условие, от социалното министерство обясниха пред "Сега", че по правило в момента домовете и центровете за резидентна грижа не приемат нови обитатели, т.е. става дума за много малко случаи и минимален разход, който би спестил допълнително разиграване на хора в крайна нужда. Част от тези услуги например са за деца и жени, които търсят спасение от домашно насилие и трафик на хора - тяхната ситуация не предполага те да имат готовност да извадят 120 лв. за PCR тест или време да го правят и кандидатстват за еднократна помощ. Не е ясно и защо тези институции не правят бързи антигенни тестове на всичките си обитатели, след като те официално бяха обявени от ЕК като добра алтернатива на PCR тестовете и са в пъти по-евтини и достъпни.
Абсурдът се задълбочава и от предвиденото в заповедта на здравния министър с противоепидемични мерки. Според нея в специализираните институции за социални услуги от резидентен тип се допускат посещения на външни лица по изключение и по преценка на директора, като за целта посетителят ще представя декларация, че не е в контакт със заразно болни, няма признаци на остро респираторно заболяване и ще спазва въведените противоепидемични мерки. С други думи, за посетители не е необходим PCR тест.
Както и през пролетта, настаняване в специализираните институции и услуги от резидентен тип на нови обитатели ще става само в краен случай - при категорично доказана спешност и при липса на друга алтернативна възможност. Обикновено тези случаи се отнасят за хора в невъзможност сами или с помощта на своите близки да задоволяват ежедневните си потребности, както и за изпаднали в кризисна ситуация, уточняват от ведомството. По смисъла на Закона за социални услуги „Кризисна ситуация" е такава, при която човек е в безпомощност, нестабилност или в опасност за живота, не подлежи на хоспитализация и не е в състояние да се справи сам или с помощта на друг, посочват оттам.
Центровете за рехабилитация и социална интеграция, Дневните центрове и Центровете за обществена подкрепа ще продължат да провеждат индивидуални занимания със записаните в тях деца, младежи или възрастни. Това включва работа с рехабилитатори, психолози, социални педагози, логопеди, слухово-речеви рехабилитатори и други специалисти. С влизането в сила на новите ограничения от тази вечер се ограничава работата в групи. В същото време желаещите да ползват тези центрове може да бъдат насочвани към тях след предварителна оценка на потребностите и при наличие на свободни места.