Медия без
политическа реклама

Ваксинационните паспорти разединяват света

26 Февр. 2021Обновена
''Зелената значка'' или "Зеленият паспорт", която получават ваксинираните в Израел. Той действа 6 месеца след втората доза. Всъщност представлява приложение с QR код с висока степен на сигурност.
БГНЕС
''Зелената значка'' или "Зеленият паспорт", която получават ваксинираните в Израел. Той действа 6 месеца след втората доза. Всъщност представлява приложение с QR код с висока степен на сигурност.

Докато лидерите на Европейския съюз обсъждат идеята за т.нар. ваксинационен паспорт на фона на твърденията, че може да бъде дискриминираща и разединяваща, в световен мащаб се смята, че тези паспорти ще дадат на хората свободата да пътуват. Според някои държави това е изход за тежко засегнатия туризъм и авиокомпаниите, а други са по-скептични, предава Euroactive. Някои страни от ЕС и емирствата от Персийския залив, които разчитат на туризма, са най-големите поддръжници на идеята за паспортите.

Миналия месец Гърция призова Брюксел да разреши ''ваксинационни сертификати'' за пътуване в рамките на ЕС.
Атина подписа споразумение с Израел, за да позволи на ваксинираните хора да пътуват между двете страни, като министърът на туризма Хари Теохарис иска подобна сделка с Великобритания. Кипър също разчита в голяма степен на британските туристи и казва, че държи и на споразумение с Израел.

Испания, най-популярната лятна дестинация в Европа, вижда паспортите като ''много важен елемент, който гарантира безопасно връщане към мобилността''.

България и Италия също казват, че идеята би могла да проправи пътя към ''нормалността''.

Базираните в Персийския залив авиокомпании Emirates и Etihad бяха сред първите, които заявиха, че ще тестват ваксинационно заявление.

Швеция и Дания вече обявиха електронни сертификати, които могат да позволят на носителите им да пътуват в чужбина, да посещават спортни или културни събития и дори да вечерят в  ресторанти.

Исландия, която не е член на ЕС, но е част от Шенген, започна да издава цифрови сертификати за ваксинация през януари, за да улесни пътуванията между страните.

Пристигащите в Полша и Естония, които докажат, че са били ваксинирани или имат отрицателен тест за Covid-19, са освободени от карантина.

Естонската фирма Guardtime поддържа пилотна схема за сертифициране на ваксинации и работи със Световната здравна организация (СЗО) за нейното разширяване в международен план. Макар организацията да вярва, че това може да помогне за проследяване на разпространението на ваксините, ''засега'' е против използването на такива сертификати за пътуване. ''Все още има критични неизвестни по отношение на ефикасността на ваксинацията, друга пречка е ограничената наличност на ваксини'', казва СЗО.

Според данни на AFP до момента само 222 милиона дози са били използвани в световен мащаб на фона на световно население, което надхвърля 7,8 милиарда. Всеки пети човек живее в страна, която дори не е започнала с ваксинациите.

Франция и Германия са на кантар по отношение на идеята за паспорти: ''Не всеки има достъп до ваксини и не знаем дали предотвратяват предаването на заразата'', заяви френският министър на здравеопазването Оливие Веран през януари.
Германия  е против привилегии за ваксинираните за сметка на всички останали. Но не изключва частният сектор да го прави.

''Ако ресторант иска да се отвори само за ваксинирани хора, ще бъде трудно да го забраним'', казва министърът на правосъдието Кристин Ламбрехт.

Белгия също се колебае относно ваксинационните паспорти.

Към четвъртък най-малко 10,17 милиона души в целия ЕС са били ваксинирани и с двете дози - само 2,3% от населението - според данните на AFP от официални източници.

Авиокомпаниите оказват натиск за ваксинационни паспорти, като австралийският превозвач Qantas ги нарече ''необходимост''.

Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) призова лидерите на ЕС да въведат вкасинационните паспорти, за да рестартират сектора, се казва в документ, видян от Euroactive.

Авиокомпаниите Emirates и Etihad, които доминират в Персийския залив, заявиха, че ще изпробват цифровия IATA Travel Pass, разработен от Международната асоциация за въздушен транспорт през следващите няколко месеца, докато Air New Zealand се присъедини към идеята тази седмица.

Последвайте ни и в google news бутон