Единственото държавно киностудио "Аудиовидео Орфей" е под заплаха от изчезване. Съдбата му ще се решава в понеделник, 11 декември, от българския съд в дело, в което някога приватизирано държавно дружество за производство на капачки претендира за собствеността върху земята, на която се намира студиото.
“Има реална опасност това дружество да спре да съществува. 30-те декара могат да бъдат загубени, както са загубени над 400 дка от земята, която е апортирана в "Аудиовидео Орфей" след загубата на киноцентъра. Киностудиото е на практика с национално значение - единственото държавно студио, което зад гърба си има 30 български игрални филми, дигитализирани, реставрирани и субтитрирани на шест езика и за глухонеми хора", обявни на пресконференция в БТА днес Павел Павлов, изпълнителен директор на студото. "Заради фундаменталното си значение за българското кино "Аудиовидео Орфей" е в списъка за забрана за приватизация. Дружеството е и единственото, което има опит в дигитализация и реставрация на нематериално културно наследство", допълни той.
За да изразят подкрепата си, на срещата присъстваха и актьорите Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България, Стоян Цветков, както и Радослав Марков, международно признат специалист по дигитализация на аудиовизуално изкуство.
В спорния имот, за който се води дело от години, са съсредоточени всички студиа, визуален архив от филми и креативни дейности. Става дума за 30 декара, които държавата преди близо 30 години е предоставила за българска култура и за създаване на аудиовизуални продукти. Тогава с решение на Министерски съвет се преценява, че в центъра на София няма място индустриално производство на капачки и то е преместено в Кричим, като съществувалата тогава фабрика е задължена да предаде собствеността на тогавашния Комитет по културата, днес Министерство на културата. През 90-те години фабриката за капачки е приватизирана, като оттогава собствениците й се менят неколкократно. Фирма, която е настоящ собственик на фабриката, претендира, че предоставените преди десетилетия за кинопродукция 30 декара не са на българската култура и изкуство, а са частни и нейни.
Теренът се намира в широкия център на София, в непосредствена близост до Интерпред, и отнет от "Аудиовидео Орфей" бързо може да се превърнат в поредния огромен жилищен комплекс. Подобно място за българското кино и култура едва ли повече ще може да бъде отредено.
Тук съм, за да защитя тази земя, защото смятам, че това е най-пряката връзка на българските актьори с големите кинаджии, с български и световни дебютанти, които ще дойдат да работят тук. Кинаджийската гилдия ще провиди, че открадването на една земя означава липса на работа и липса на пари за тях", отбеляза на пресконференцията Христо Мутафчиев.
Съдът на първа инстанция отсъжда, че имотът не е собственост на "Аудиовидео Орфей", като заключава, че описаните актове на държавни органи, с които е предоставен имота за база за създаване на аудиовизуални произведения (това предназначение дори е отразено в регулационния план), не представляват актове, с които се предоставя собственост.
Понастоящем делото се намира на втора съдебна инстанция и е налице реална опасност първоинстанционното решение да бъде потвърдено и имотът да бъде безвъзвратно загубен не само като собственост на "Аудиовидео Орфей", но и като единствена съществуваща материална база за създаване на ново българско кино и за съхранение и на създадения вече кино фонд.
Ще бъде загубена възможността и за дигитализация, реставрация и съхранение на националния филмов фонд по Плана за възстановяване и развитие, предвиждащ финансиране на стойност 68 милиона лева. "Аудиовидео Орфей" има капацитет и компетенции да реализира проекти по Плана, но само ако продължи да съществува.
Студиото е основано от един от най-големите български режисьори - Въло Радев, автор на филми като "Крадецът на праскови", "Цар и генерал", "Осъдени души", "Адаптация". Принципал на дружеството е Министерство на културата.