По традиция границата между годините е времето, когато арт светът разкрива най-амбициозните си планове за предстоящите 12 месеца. Ето и кратък списък с някои от най-добрите изложби, които можете да посетите в европейските музеи и галерии през 2023-а.
Йоханес Вермеер
Амстердам, Райксмузеум
Йоханес Вермеер (1632-1675) ни е оставил само 34 - според други източници 35 - картини, чието авторство е потвърдено официално. Наследството му е толкова ценно и, в същото време, оскъдно, че неговите творби рядко се дават назаем на галерии. Но специално за този случай Държавният музей на Нидерландия работи в сътрудничество с музея "Принсенхоф" в Делфт, родното място на художника, както и други галерии по света, за да представи възможно най-пълна картина на живота и творчеството му.
Изложбата в "Райксмузеум" събира 28 картини. Някои от тях са наскоро реставрирани, а други са добре познати шедьоври като "Момичето с перлена обица" и "Географът".
От 10 февруари до 4 юни.
Пабло Пикасо
Париж, различни музеи
Тази година ще бъде отбелязана 50-годишнината от смъртта на Пикасо. Бащата на кубизма ще бъде почетен в няколко парижки музеи и галерии - Национален музей "Пикасо", Музея на човека, Центърът Помпиду, Люксембургският музей и др.
Първото събитие в негова чест се открива на 8 февруари (до 12 юни) в Музея на човека и е под наслов "Пикасо и праисторията". Картини, скулптури, рисунки, керамика и изрисувани камъни ще представят една по-нетрадиционна гледна точка към работата му.
На 7 март пък в Националния музей "Пикасо" (до 23 август) се открива изложба под ръководството на британския стилист Пол Смит, която кани посетителите на преразгледат най-важните моменти и теми от творчеството на художника.
Марина Абрамович
Лондон, Кралска академия на изкуствата
През последните 50 години Марина Абрамович е една от най-ярките фигури в съвременното изкуство и пионер в пърформанс арта. Голямата й ретроспективна изложба в Лондон бе отлагана два пъти, но тази година най-сетне обещава да се състои. Каквото и да ви струва, не я гледайте в очите, предупреждава "Гардиън". Все пак публиката в Кралската академия ще може да проследи всички периоди в работата й, да види на живо знакови нейни пърформанси - някои от които изпълнени от по-млади артисти, а също и нови творби, създадени специално за изложбата.
23 септември-10 декември
Марсел Дюшан
Венеция, Колекция Пеги Гугенхайм
Марсел Дюшан разклаща традиционната йерархия между оригинал и копие и чрез провокативните си творби предефинира концепцията за произведението на изкуството и неговия създател. Сърцето на венецианския изложбен проект е "Кутия в куфар" (1935-1941) - един преносим "музей", съдържащ 69 миниатюрни реплики и репродукции на творби на Дюшан, които американската меценатка Пеги Гугенхайм купува от художника през 1941-ва. "Марсел Дюшан и съблазънта на копието" излага редица значими работи от италиански и американски музеи, както и от частни колекции.
14 октомври 2023 - 25 март 2024
Ай Вейвей
Лондон, Музей на дизайна
Making Sense ("Търсене на смисъл") е първата изложба, която представя работата на китайския артист дисидент като коментар върху дизайна и начина, по който той демонстрира промяната в ценностите. Противоречието между ръката и машината, ценното и лишеното от стойност, създаването и разрушаването и традиционните занаяти в диалог със съвременното градство развитие в Китай.
7 април - 30 юли
Донатело
Лондон, музей "Виктория & Албърт"
Големият ренесансов майстор е герой на мащабната изложба "Донатело: Да скулптираш Ренесанса", която ще предложи нов поглед към твореца и към неговата централна роля в културния и артистичен контекст на Италия от XV век, подчертавайки влиянието му върху следващите поколения художници и скулптори. Гениалността на неговата новаторска скулптурна практика - комбинация на идеи от класическата и средновековната скулптура, се изразява в изключително широката гама от използвани техники и вложени материали като мрамор, бронз, дърво, теракота, циментова замазка. Сред изложените работи са мраморният Давид от ранния период на Донатело, Мадоната с облаците, бюстът на свети Росоре, барелефът на Възнесението с Христос, който поверява ключовете на свети Петър, и др.
11 февруари - 11 юни
Боб Дилън
Рим, Национален музей на изкуствата на XXI век Maxxi
Първата в Европа ретроспектива, посветена на произведенията на визуалното изкуство, създадени от Боб Дилън - един от най-големите майстори в съвременната музика и носител на Нобелова награда за литература. Чрез повече от 100 изложени творби - картини, акварели, рисунки с мастило и графит, метални пластики, видеоматериали и др., проектът прекосява цялата над 50-годишна кариера на американския артист. "Тези картини носят реализма на момента - архаичен, предимно статичен, но въпреки това пронизани от тръпка. Аз съм светът, който виждам или избирам да видя, от който съм част или в който влизам. Във всеки случай това е моята работа", пише Дилън в каталога към експозицията.
Понастоящем и до 30 април.