От 13 до 19 декември в Пловдив ще се проведе за 28-и път фестивалът "Златен ритон". За пръв път в историята си той ще връчи почетен "ритон" за изключителен принос към българското документално кино. Наградата ще получи режисьорката Адела Пеева.
Невероятно, но факт: в дългата си и знаменита кариера тя никога не е отличавана със "Златен ритон". "Чия е тази песен", "Развод по албански", "Кметът", "В търсене на Списаревски", "Да живее България", "Мълчание с достойнство" са само част от нейната филмография, включваща над 50 заглавия: забранявани, аплодирани, яростно критикувани, широко показвани, понякога награждавани (не с най-големите отличия), винаги дискутирани, признати повече в чужбина, но създали ангажирана публика за документалното кино у нас и по света.
Наградата се връчва по повод 35 години от демократичните промени в България.
На 13 декември фестивалът ще се открие с филма "Излишните" на Адела Пеева. Той разказва личните истории на три жени и техните семейства по времето на така наречената "Голяма екскурзия" и насилствената смяна на турските имена у нас от средата на 80-те години, оставила хиляди български семейства разделени, а много села - обезлюдени.
Адела Пеева е родена на 23 януари 1947 г. в Разград. Завършва режисура в Академията за кино, театър, радио и телевизия в Белград. Два от филмите ѝ - "Майки" (1981) и "В името на спорта" (1983) са спрени от комунистическата цензура и показани чак след 1989 г. След промените създава продуцентска къща "Адела Медия", с която реализира над 30 документални филма в сътрудничество с партньори от Германия, Холандия, Швейцария, Финландия, Дания, Белгия, Швеция, Турция. Сред тях са "Чия е тази песен?" и "Развод по албански", които получават номинации от Европейската филмова академия. През 2022 г. режисьорката отказа да изпрати в Москва последния си филм "Мълчание с достойнство" (посветен на Ирина Акташева и Христо Писков), където той бе селекциониран за фестивала "Златен Витяз", в знак на протест срещу руската инвазия в Украйна.
Тази година зрителите на "Златен ритон" ще могат да видят рекорден брой продукции – 84, като 59 от тях са във конкурсната програма за документално и анимационно кино. Фестивалът ще се проведе в "Лъки Дом на киното", а връчването на наградите е на 21 декември. Друга новост тази година е, че община Пловдив ще връчи свои награди в двата раздела – за документалистика и за анимация.
28-ият "Златен ритон" ще даде възможност на публиката да присъства и на две дискусии – една за документално и една за анимационно кино, които ще се състоят на 19 декември от 11:30 ч. в Историческия музей в Пловдив. Димитър Петров, член на тазгодишното жури и на Асоциацията на българските анимационни продуценти, ще модерира разговор на тема: "Как да направим българската анимация отново силна и разпознаваема".
Дискусията в документалната секция ще бъде на тема "Тенденции и процеси в новото документално кино", като ще разкрие повече подробности относно възможностите за участие във фестивали и семинари, журиране, финансиране и кино разпространение чрез онлайн платформи като MAX. Участници в този панел ще бъдат Ралица Големанова, един от създателите на независимата продуцентска къща Smarty Pants Shooters, Мартичка Божилова от продуцентска компания "Агитпроп", Яна Алексиева, Симеон Цанков и други.
Повече информация за програмата, специалните събития и филмите има на www.zlatenriton.bg.