Големите победители на 28-ото издание на фестивала "Златен ритон", които бяха обявени снощи в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в различните категории.
Специалната награда на журито отиде при Цветан Драгнев за документалния филм "Балканска черна кутия". Филмът спечели още музика и за най-добър оператор. Награда за композитор на анимационен филм е за Калин Господинов за "Нетактичния" на режисьора Дария Русева. Специалната награда на журито за анимационен филм отиде при Иван Попов-Заека за филма "Семеен портрет на чернозема".
Награда за сценарий за анимационен филм отиде при "Градинарят на бурените" на Ася Кованова, а за най-добър сценарий на документален филм - "Децата на Дунав" на Петър Георгиев. Наградата на Съюза на българските филмови дейци спечели Яна Алексиева с "Училище за надежда". Алексиева беше отличена и в категория "Дебют".
Приза за дебют в анимационното кино беше за "Приказка в шевица" на режисьора Веселин Дочев.
Наградата на Община Пловдив в категория "Анимация" спечели филмът "Човек и птица" на Андрей Цветков, а за документален филм - "Децата на Дунав" на Ема Константинова. За първи път беше присъдена и Награда за млад автор до 35 г. за анимационно кино, която спечели "Създател" на Мадлен Загорски, а за документален филм беше отличен "Нишка" на Михаил Атанасов.
Фестивалът на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" се проведе в Пловдив за 28-и път, а с новоучредената награда за цялостен принос бе отличена голямата българска документалистка Адела Пеева.
"Киното е занаят, за който трябва наистина голяма издръжливост, много отдаденост и търпеливост", заяви тя след награждаването си пред БТА. От следването си в киноакадемията в Белград режисьорката научава основното правило: "Не започвай да правиш филм, докато не сигурен, че си изучил занаята, защото, ако направиш първия си филм лош, никой няма да ти даде повече никакъв филм". И непрекъснато се страхувах, и сега се страхувам да не направя лош филм. А в България и тогава, и сега се оказва, че няма такова нещо – лош или не, керванът си върви, каза още Пеева.
Тазгодишното издание на фестивала бе открито именно с филма на Пеева "Излишните". Той разказва за три семейства по времето на т.нар. Възродителен процес. Режисьорът иска да започне снимки още в началото на процеса, но не й позволяват, защото има вече два спрени филма. След като дойдоха промените, отидох на място и заснех резултатите от това, което се бе случило - една цялостна разруха, каза Пеева.
Един от спрените по времето на социализма филми е "В името на спорта", който разкрива факти за методите, използвани от треньора Иван Абаджиев в подготовката и създаването на европейските ни и световни шампиони по щанги. За този филм медийният специалист Росен Милев й казва: "Адела, твоят филм "събори" Берлинската стена". Историята за това е, че спреният в България филм тайно се озовава и ще се представя в Западен Берлин на фестивал за късометражно документално кино. "Отидохме на прожекцията, представят ме, пускат филма, тръгва първият кадър и след него спират прожекцията. Някой казва: "Спрете бързо прожекцията и излизайте всички навън". Аз помислих, че идва българското посолство да вземе филма. Оказа се, че падна Берлинската стена. Излязохме навън, беше невероятно, улиците пълни с хора, трабантчета, шампанско“, спомня си режисьорката.
Филмът, върху който работи в момента Адела Пеева, разказва за най-младия общински съветник от Мездра, който е ром. Покрай неговата съдба авторът проследява политическия живот в една малка община. Този млад човек вижда скандалите в Общинския съвет, участва в заседанията и разплитане на неразбории, а целият филм би трябвало да бъде една проекция на цялостния ни политически живот днес, допълни документалистката.