Медия без
политическа реклама

17:08:19, неделя, 5 януари 2025 г. АнонименВХОД

„Алея на книгата“ събира четящите до 15 септември

За пръв път в рамките на изложението има фестивал на нехудожествената литература – „Наука, изкуство и култура“

09 Септ. 2024
12-ата "Алея на книгата" привлича четяща публика на познатото място.
БГНЕС
12-ата "Алея на книгата" привлича четяща публика на познатото място.

Започна 12-ото издание на книжното изложение „Алея на книгата“. След Пловдив, Ботевград, Габрово и Варна, от днес за седмица София отново е домакин на най-голямото пътуващо литературно изложение на открито, което събира близо 150 водещи български издателства, представящи своите най-нови, интересни и търсени заглавия, съобщават организаторите от асоциация „Българска книга“.

Всеки ден на специално изградена сцена ще има литературни четения, премиери на нови заглавия, срещи с автори и преводачи, а също и занимателни игри за най-малките. Богатата културна програма на Литературния кът и в шатрите на изложителити тази година ще представи над 70 събития.

За пръв път по време на изложението ще се проведе и фестивал на нехудожествената литература – „Наука, изкуство и култура“. В рамките на два дни (14 и 15 септември) ще бъдат представени творби в категориите история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология. За екип на фестивала избрахме и поканихме едни от най-изтъкнатите професионалисти от сферата на хуманитарната литература и книгоиздаване, посочват организаторите. 

Книжното изложение по протежение на пешеходната част на булевард „Витоша“ и в парка пред Националния дворец на културата „Алея на книгата“ ще продължи до 15 септември.

„Голямото изкуство да разбираш човека до себе си е привилегия на четящите хора. Защото те са прочели много страници, срещнали са се там с много съдби, проучили са много нрави и са си дали сметка, че най-голямото богатство на хората е това, че не сме еднакви“. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на откриването на „Алея на книгата“ в София тази вечер.

Вицепрезидентът каза още, че благодарение на „Алея на книгата“ днес София е един космополитен град. „Космополитен, защото всяка една книжка, която се намира в тези прекрасни шатри, представя един различен, нов, специфичен свят. Затова днес можем да говорим за този глобален калейдоскоп от светове“, допълни Йотова.

„В моето детство си казвахме, че има прекалено много хора, които не са достатъчно умни и причината за това вероятно е липсата на информация. После измислиха интернет. Вече всеки има достъп до информация. Какво се промени обаче с умните хора? Оказа се, че не информацията ни прави умни, а знанието. Къде получаваме знанието – от книгите. А какво още ни дават книгите, освен знание? Дават ни въображение. И, всъщност, за мен въображението е дори по-ценното от подаръците на книгите“, коментира служебният министър на културата Найден Тодоров, цитиран от БТА. 

Десислава Алексиева – председател на Управителния съвет на асоциация „Българска книга“, която организира „Алея на книгата“, се спря в изказването си на фестивала на нехудожествената литература – „Наука, изкуство и култура“. „Смятаме, че този фестивал е изключително важен за нашата културна среда, защото ние имаме нужда да осмисляме това, в което живеем“, отбеляза тя.

Пълната програма на "Алея на книгата" можете да проследите на сайта на организаторите от асоциация "Българска книга".

 

Последвайте ни и в google news бутон