Впечатляващ международен ансамбъл на балета на Софийската опера ще танцува върху чисто ново подово покритие, предпазващо от травми, в „Ана Каренина“ – заглавие, което след 8 години се връща като перла в репертоара, този път – в оригиналната версия на световноизвестния хърватски режисьор и хореограф Лео Муич. Въпреки че графикът на творец от ранга на Муич е запълнен за години напред, той с радост се е отзовал на поканата от България, сподели пред журналисти прима-балерината Марта Петкова, за която това ще е и първият проект в качеството й на художествен директор на балета на Операта.
В спектакъла по безсмъртния роман на Лев Толстой и по музика на Пьотр Илич Чайковски, чиито премиерни представления са на 27, 28, 29 януари, 2, 3 и 4 февруари, тя ще се редува в ролята на княгиня Ана Каренина с друга прима – Катерина Петрова. Двама от водещите премиер-балетисти – Никола Хаджитанев и Цецо Иванов, ще се „разменят“ на различните дати пък в образите на граф Алексей Каренин и граф Алексей Вронски – съпруг и любим на главната героиня в тази красива и трагична история. Като Каренин публиката ще гледа още Емил Йорданов и Фредерико Пинто – новата звезда от Португалия в националната ни балетна трупа.
В различните състави Боряна Петрова, Вяра Иванчева, Анастасия Попова и София Абенанти ще са графиня Кити; Фредерико Пинто, Румен Бонев и Матю Уитъл ще са княз Облонски; Винченцо Каруана и Лукас да Конинг - Константин Левин и т.н. Водещите партии са близо 15 и солистичният състав е значително обогатен в сравнение с версиите на „Ана Каренина“, показвани на Античния театър в Пловдив на фестивала Opera Open 2022 и в НДК, също дело на Лео Муич.
„Горд съм, че съм третият в тази велика колаборация с Толстой и Чайковски“, сподели на пресконференция снажният хърватин, възпитаник на школата на Морис Бежар в Лозана, преди поредната репетиция с балета на Софийската опера. Той обясни, че е поставил историята в услуга на музиката, която е много трудна за танцуване, тъй като не е писана специално за балет. Сам я е подбирал от различни произведения на Чайковски. Има и романс, и концерт, и симфония, и други жанрове, в които композиторът е работил, допълни диригентът на предстоящия спектакъл, Андрей Галанов от Беларус.
За да „преведе“ на езика на балета в рамките на 1 ч. 45 минути огромния том на Толстой, Лео Муич обича да се концентрира върху темите, които са станали задължителна литература в училище или неизменна част от попкултурата. Както уточни и Марта Петкова, спектакълът няма да е строго класически, в него ще се танцува по-свободно, което, предположи тя, вероятно ще повлияе и върху техниката при бъдещи класически спектакли на трупата.
Проектът е подкрепен и от Столична община, напомни зам.-кметът по култура Мирослав Боршош, а директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов предвижда и гостуване в Болшой театър. Следващите акценти в афиша са оперите „Фиделио“, „Севилският бръснар“, отбелязването на 150-годишнината на Фьодор Шаляпин и 100-годишнината на Мария Калас, Вагнеров фестивал със 7 спектакъла и първа постановка на операта „Медея“ на Керубини, която ще бъде представена на Белоградчишките скали в рамките на фестивала „Опера на върховете“.