Медия без
политическа реклама

Антисемитският скандал с арт изложението Documenta ескалира

Спорната творба, дори и вече отстранена, доведе до оставката на изпълнителната директорка

17 Юли 2022
Сабине Шорман (вляво) бе уволнена за позицията си.
ЕПА/БГНЕС
Сабине Шорман (вляво) бе уволнена за позицията си.

Ръководителката на водещото арт изложение в Германия подаде оставка, след като творба с антисемитски елементи предизвика скандал при откриването на изложбата миналия месец, съобщи БТА. Бордът на 15-ото издание на "Документа" съобщи в събота, че Сабине Шорман напуска поста си на изпълнителен директор по взаимно съгласие. Управителният орган изразява съжаление за "недвусмислено антисемитските мотиви", видими върху едно от платната. "Документа" в германския град Касел е едно от най-големите и престижни изложения на съвременно изкуство в света заедно с венецианското биенале, но за разлика от него се провежда само веднъж на всеки четири години. Сегашното издание бе забавено с още една година заради пандемията.

"Представянето на банера "Народна справедливост" от артистичния колектив "Таринг Пади" с неговите антисемитски образи беше явно нарушение и навреди значително на "Документа", се посочва в изявлението. Спорната творба, която изобразява войник с лице на свиня, носещ шал със Звездата на Давид и каска с надпис "Мосад", бе премахната от изложението няколко дни след откриването, след като получи критики от еврейски организации и официални представители на Германия и Израел. Творческият колектив "Таринг Пади", който е от Индонезия, побърза да се извини за случая. Творбата е представена за пръв път на изложба в Австралия преди двадесет години и "по никакъв начин" не е свързана с антисемитизма, а прави препратка към диктатурата в Индонезия след 1965 г., казаха артистите. 

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер повдигна въпроса за антисемитизма в словото си при откриването на "Документа" и каза, че има "граници" за артистите, когато засягат политически теми. 

Оставката на Сабине Шорман идва два дни, след като директорката направи изявление в защита на ръководството на фестивала. Куратори и артисти "са се страхували от цензура и следователно са отхвърлили външен екип от експерти", каза Шорман и добави, че спорният банер не е бил премахнат веднага, защото първо са търсели диалог. "Премахването на творбата от изложбата срещу волята на творческите директори и артистите би било като краен вариант, значителна намеса в тяхната творческа свобода", подчерта тя.

Директорката посочи също, че творбата е изследвана от експерти по наказателно право, които са заключили, че не е налице "наказателна отговорност".

Премахването на "Народна справедливост" от изложбата не бе достатъчно да потуши страстите. Събитието доведе до обществен дебат за "Документа", неговото управление и финансиране. Канцлерът Олаф Шолц отказа да посети фестивала след разразилия се скандал. Германски депутати обсъдиха в Бундестага случая, като част от тях настояха за разследване за това как произведение с антисемитско изображение е било включено, съобщи ДПА. "Не искаме нищо подобно да се случва повече", каза депутатката Гита Конеман от опозиционните християндемократи.

Директорът на Образователен център "Ане Франк" Мерон Мендел се оттегли като външен съветник на арт изложението и каза, че организаторите не са реагирали адекватно на антисемитския скандал. Самата Шорман отхвърли оценката му с довода, че "Документа" "не е изложение на нации или изкуства", а представя "концепции с поглед към бъдещето". Тя припомни, че творческата свобода на директорите и артистите е била гарантирана десетилетия наред и тъкмо това е допринесло за репутацията на "Документа" като "най-значимото арт изложение в света". Тези думи обаче й костваха директорското място. 

Кметът на Касел Кристиан Гесел на свой ред отхвърли идеята за засилен контрол от страна на правителството върху "Документа" и подчерта, че ако е нужно, би се отказал от финансиране от Берлин.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата